içinde

Televizyon dünyası

221220141126491163773 2

Televizyon denen muamma kutusu bugün herkesi, her kesimi ele geçirmiş vaziyette. Bu  Show dünyasında  bize sunulan programların çoğu aslında biz olgusunu yok etmeye yöneliktir.  Günümüzde  insanları  etkileyen sistemlerin başında medya geliyor. Bu medya içinde( tv, internet,telefon vb.) her şey mevcut. özellikle de televizyon bu konu  da en ön safta olanlardan. Artık günümüzde TV ile haşır neşir olmayan çok nadir insan vardır. Bunlar bir elin parmaklarını saymaktan öteye gidemez. Bu  TV  dünyası 7 den 70 tüm izleyiciye hitap eder. Artık hepimiz yaşımız ne olursa olsun bu dünyanın içinde yaşıyoruz. İzlediğimiz diziler, programlar, çizgi filmler ve az da olsa belgeseller. Özellikle günümüzde diziler ve TV programları genç kuşak  ve genç kuşak adaylarını büyük ölçüde etkiliyor. Örneğin : TV de ki gençlik dizileri temelde çok normal görünse de aslında yetişme çağında olan bireyleri çok olumsuz etkiliyor. Öncelikle aileyi ve toplumsal yapıyı bozmaya eğilimleri var, günlük hayatımız da çoğumuz da bulunmayan hareketleri, özellikleri aşılıyorlar. İkili ilişkilerimizi ve yaşayız tarzımızı biraz daha batıya yönlendirmeye  çalışıyorlar. Ayrıca gençlik dizilerinde oynayan  oyuncuların daha çok cinsel yönünü  ağır basarak bu karakterler bize birer cinsel obje olarak sunuluyor. bu da bizim izleyici kitlesinin üzerinde büyük ve olumsuz bir etki yaratıyor. ayrıca bu dizilerde ki karakterler bize rol model oluyor. Bu dizilerin  başrollerinde ki kadın ve erkek oyuncular fiziksel özellikleri ön planda tutularak birer  obje olarak sunuluyor. erkek başrol oyuncuları yakışıklılığı ve sportif vücutlarıyla ön planda olurken kadın başrol oyuncularıysa  sürekli ağlayan ve bedenleri birer Seks  objesi olarak lanse ediliyor.

Sadece gençlik dizileri değil drama ve aksiyon dediğimiz dizilerinde yine izleyicilerin üzerinde çok büyük etkileri oluyor. Drama dizileri genelde entrika  ,ihanet ve acı temalarını kullanıyor. Özellikle entrika  günümüzde dizilerin  en çok kullanılan temalardan biridir. Entrika demek dizilerde istediği şeye ulaşmak için sonsuz bir hırs ve oyunlar ve yalanlar yumağıdır  Bu teknikte bir amaç uğruna yapılan her şey o yolda  mubahtır  mantığındadır. Bu amaç bazen bir kadını kazanmak , bazen zengin olmak bazen de tanınan biri olmak için yapılır.  İşte bu mantıkla yapılan diziler özellikle  toplumunun  ailenin de  yapısını ve geleneksel öğretilerini bozuyor.  Bu dizileri izleyen gençlerin ebeveynlerine olan tavırları değişiyor. Özellikle ev de zaman geçiren  daha çok TV izleyen kadınlarımız da eşi ve çocuklarına olan tavırları değişiyor.  Diziler  hakkında daha çok söylenecek şey var  ancak bizler biraz da günlük programlara göz atalım.

Günlük TV programları genelde evlilik, giyim, yemek ve eğlence programlarını kapsar.  Evlilik namı  diğer izdivaç programları, bu programlar temel de bakıldığında çok kötü bir anlayışları yok gibidir. Çünkü konu evlenemeyenleri evlendirmek, onları mutlu etmek amaçlıdır. Ancak bu programlar asıl işlevlerini kaybedip insanları evlendirmeye değil  insanlar üzerinden rant elde etmeye ve onları  rezil etmeye çalışıyor. hepimiz orda burada  bir şekilde bu izdivaç programlarına denk geliyoruz. Ya da onların meşhur videolarını izliyoruz. Bu programlarda artık izleyiciler  gelen adayların ancak kavgalarını, laf dalaşlarını,  acıtasyonlarını  ve iftiralarını izliyor. Bu saydığımız özellikler bile bunları izleyen izleyicilerin algısını ve hayata bakışını değiştirmeye yetiyor. Bu programlar bizlere kavgadan, kıskançlıktan, kederden başka biz şey vermiyor. diğer programlarda aşağı yukarı aynı temaları işleyip bizleri etkiliyor. Son olarak ta  giyim ve eğlence programlarıysa özellikle bizlere boş ve gereksiz şeyler uğruna göz yaşı dökmeyi ve bu uğur da milyonların önünde kendimizi rezil , kepaze etmeyi  ve rakiplerimizi ezmeyi, onları küçük düşürmeyi aşılamaya çalışıyor. TV deki giyim programlara baktığımızda yarışmacıların özellikle marjinal bir görüntüsü olmasına dikkat ediliyor. bu yarışmacılar tek gayesi verilen ödülü kazanmak için  tüm hırslarını, ortaya koymaya çalışıyorlar. bu programlar maalesef kadınları  sürekli laf dalaşına giren rakibini küçük düşüren ve kendilerini olduğundan farklı gösteren tipler olarak lanse ediyor. Bu ve bu benzeri programlar Amerika kültürüne özendiren  ve kapitalist güçlerin toplumsal çevreleri ele geçirmek ve yönlendirebilmek için kullandığı mecralardan biridir. Bu programların temel gayesi  yüksek reyting  oranı almak için her türlü hokkabazlığı yapmayı meşrulaştırmasıdır.

Televizyon dünyası izlemeyi bilenlere birer derya olurken,  İzlemeyi bilmeyenlereyse  birer korku ve yabancılaşma alemi olur. Bu Show dünyası  Çokça vakit öldürdüğümüz,  bizi ruhsal , bedensel ve beyinsel olarak çok yorup yıpratır.  Biz farkında olmasak ta bu dünya bizi  ele geçir ve yönlendirir  Günlük basit alışkanlıklarımızdan tutunda ikili ilişkilerimizi ve hayati kararlarımızı bile  etkileyecek düzeyde hayatımızın merkezinde olan bir dünyadır.

Ne düşünüyorsun

Kırmızı Yazar

Yazar İlhan Arıkan

Sanata ve edebiyata dair bir şeyler bizi günlük hayatın stresinden uzaklaştırabilir. şiirle, yazıyla veya bir filmle hayatın eksik yanlarını tamamlayabiliriz. Ve ancak okuyarak konuşarak araştırarak bir yerlere gelebiliriz.

Yıllık üye

Bir cevap yazın