in

Futbol savaşı

30556572 antique accessories old letters open diary book and vintage Stock Photo
antique accessories, old letters, open diary book and vintage ink pen. nostalgic sentimental scrapbook paper background

Bir bıçak doktorun elinde hayat kurtaran bir araç olurken, katilin elinde ise can alan bir silaha dönüşür. Futbol ile siyaset ilişkisi de böyledir. Futbol birleştirici unsurken aynı zamanda en keskin ayrılıkları da meydana getirebilir. Savaşa bile neden olabilir! Yok daha neler dediğinizi duyar gibiyim. Futbol yüzünden savaş mı olurmuş? Elbette savaşın ana nedeni bir maç değil ama El Salvador ve Honduras’ın 4 güne yakın süren savaşı, tarihe Futbol Savaşı olarak geçmiştir.

Yıl 1970, iki ülke Dünya Kupası elemelerinde karşılaşacak. Ama ortam gergin. Bir takım siyasi olaylardan dolayı ipler kopmak üzere. Haliyle bu karşılaşma bir maçtan öteye geçiyor. Bir gurur meselesi oluyor. Böyle bir atmosferde ilk maç Honduras’ta oynanıyor. Ev sahibi takım yoğun taraftar desteğini de arkasına alarak son dakika golüyle sahadan 1-0 galip ayrılıyor. Maçta herhangi bir olay da yaşanmıyor. Ta ki bir El Salvador’lu genç kız yenilgi sonrası intihar edene dek! Bu olay ülkede büyük bir etki yaratıyor. Gazetelerde, radyolarda bu haber!

Ülke bu haberle karışırken takımlar El Salvador’da rövanş için karşılaştı. Honduras Milli Takımı maça askerlerin eşlik etmesiyle gelebildi. Maça, izdihama varan derecede bir ilgi vardı. Maçı 3-0 kazanan ev sahibi oldu. Maç sonrası çıkan olaylardan ise geriye ölü, yaralı ve hurdaya dönen araçlar kaldı. Bu yaşananlardan hemen sonra iki ülke birbirine ambargo koydu. Sınırlar kapatıldı.

Üçüncü ve son maç başka bir ülkede oynandı. El Salvador 3-2 kazanarak üst tura çıktı. Maçtan 10-15 gün sonra ise savaş ilan edildi. Yaklaşık 4 güne yakın süren savaş Abd’nin araya girmesiyle son buldu.

Futbol Asla Sadece Futbol Değildir.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by mrnty

Yıllık üye

Bir cevap yazın