içinde

Kadına Şiddet ve Kadın Cinayetleri

kadina siddet foto

Toplumumuzda yaşanan en büyük problem kadına şiddettir. Bu problem uzun süredir var olmakla birlikte günümüzde daha sık yaşanmaya başlamıştır. Son dönemlerde kadına şiddet ile birlikte kadın cinayetleri de kendini göstermeye başlamıştır. Bu toplumsal sorun ülkemizde diğer ülkelere kıyasla daha çok yaşanmaktadır. Kadına şiddet ve kadın cinayetleri; haber bültenlerinin gündemlerinden düşmeyen bir konudur. İzlediğimiz haberler vasıtasıyla her gün farklı şehirlerdeki kadınlarımızın, kız çocuklarımızın ölüm haberini alıyoruz.b6e11e0b7b5195baa06241cb364e4ccf

Ülkemizde şiddet ve cinayetlere yönelik caydırıcı cezalar uygulanıyor fakat gittikçe artan cinayetler, bu cezaların yeterli olmadığını gösteriyor. Sosyal medyada birçok insan kadına şiddet konusunda toplumu bilinçlendirmeye ve ebediyen susturulan kadınların, kız çocuklarının sesi olmaya çalışıyor.

Toplumlar sürekli değişir ve gelişirler. Değişmeyen tek şey; kadına karşı yapılan ayrımcılık ve toplumun bu soruna sürekli kayıtsız kalmasıdır. Kadına şiddetin bir sebebi de toplumumuzun, aynı zamanda eğitim kurumlarımızın, eğitim konusunda yetersiz olmasıdır. Ülkemizde çocukların kafasına küçük yaşta sokulmaya çalışılan cinsiyet ayrımcılığı, erkek üstünlüğü gibi eşitliği ifade etmeyen kavramlar sebebiyle sağlıksız bir toplum oluşturuluyor. Buna benzer cinsiyetçi düşüncelerle yetiştirilen çocuklar, günümüzde işlenen kadın cinayetlerinin faili oluyorlar. Toplumun her kesimi bilinçlenmeden, susturulan kadınlara konuşma hakkı tanınmadan şiddetin ve cinayetin önüne geçebilmemiz mümkün değil. Burada anne ve babalar önemli rol oynuyor çünkü ilk eğitim evde başlar. Evde başlayan eğitim okulda devam etmeli ve geleceğe daha bilinçli bireyler yetiştirilmelidir.

Ne düşünüyorsun

Bir cevap yazın

Bir Yorum