içinde

Mornota yazarlarından: Melis Erdoğan

1234 2

Mehmet Adnan Özçelik Anadolu Lisesi 2014 mezunu Melis Erdoğan lise sonu Amerika West Potomac Lise’sinde okudu. Hacettepe Ingiliz Dilbilimi bölümü 2.sınıf öğrencisi.Geçtiğimiz yaz 4 ay Amerika’da garsonluk yaptı. Daha önce mimari ve çeviri alanlarında ufak işler yapan Melis Erdoğan şuanda Dortmund Almanya’da Tu-Dortmund Üniversite’sinde 1 senelik Erasmus programıma devam ediyor.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Facebook’ta gönderinize rastladım.

 Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence herkesin kendini istediği şekilde ifade edebilmesi adına çok başarılı bir yer.

Konu sınırlamasının olmaması da çok iyi çünkü her zaman belli bir konuda yazamıyoruz. Çok farklı görüşleri olan ve bu görüşleri çok farklı şekillerde yansıtan insanları keşfetmek ve kendimize benzer kişilerle karşılaşmak Mornota’nın en sevdiğim özelliği.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Yazmaya 12-13 yaşlarında şarkı sözü yazmaya çalışarak başlamıştım. En yakın arkadaşım rap dinliyordu ve benden şarkı sözü yazmamı istemişti.Tabi bir sene sonra baktım ki çok mantıklı bir şey yapmıyorum ama duygularımı açıklamaya çalışmaktan zevk alıyorum, ben de düz yazı şeklinde yazmaya devam ettim. Şiir,hikaye,roman denemeleri gibi farklı şeylerle uğraştığım oldu. 15 yaşında bir blog açtım. Sonra mayıs 2014’te bir blog daha açıp eskisini tamamen sildim. Sanırım benim gibi küçükken yazmaya başlayanlar anlarlar, bir süre sonra eskiden yazdıklarınız komik gelmeye başlıyor. Değişimi görmek için çok iyi olsa da yayımlamaktan vazgeçmiştim eski yazılarımı.Yine de asla tamamen silemem, her biri defterlerimde durur .Ara ara başka arkadaşlarımla ortak yazmaya da çalıştım. Yazmayı her açıdan denedim ve gerçekten çok seviyorum diyebilirim. Hala 2014’te açtığım blog duruyor ve düzenli olarak yazmaya çalışıyorum.

Kendimi açıkça ifade etmeyi seven biri olmadığım için yazılarıma da genelde başka hikayelere kendimi katarak devam ediyorum.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Nilgün Marmara şiirlerini çok severim. Murat Menteş, Murathan Mungan, Tezer Özlü, Ali Lidar, Ah Muhsin Ünlü, Edip Cansever, Turgut Uyar, Emrah Serbes, İnci Aral, Feridun Nadir, Umay Umay, Alper Canıgüz, Can Bonomo, Slyvia Plath, Virginia Woolf, Charles Bukowski, Chuck Palahniuk, Susanna Kaysen, Dan Brown, J.R.R Tolkien , J.K Rowling, Gayle Forman, Albert Camus, Tim Burton, Mario Levi, Tess Gerritsen… Daha çok var ama aklıma şuan gelen isimler bunlar.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Dediğim gibi, her kategoriyi denemişimdir sanırım. Ama çok uzun süredir daha çok şiir özellikleri pek taşımayıp hikayeye daha çok uyan şeyler yazıyorum. Konuları her zaman ruh halime göre seçiyorum.

Bazen mutluyken aşktan,sevgiden söz edesim geliyor bazen de kendimi neşelendirmek için üzgünken mutluluk verici konuları yazıyorum.

Tamamen yazmaya başlarken karar veriyorum olayların nereye gideceğine. Genelde bölük, çok açıklama içermeyen daha çok edebi laf oynamalarıyla dolu oluyor yazılarım. Sanırım en sevdiğim şey de bunu yapmak.Yazılarıma ortaya çıkan baskın bir konu olsa da kenarda köşede başka konular da gizliyorum.

 Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

 Neden yazmayı istediklerini kendilerine sorsunlar. Bunu sevdikleri cevabını alıyorlarsa yazmadan geçirdikleri anlar suç. Ama sadece para ya da popülerlik gibi sebepleri varsa bunun yeterli bir motivasyon olmadığını söyleyebilirim.

Bir şeyi sevmek gerçekten en önemli şey.

Gerisi zamanla kendiliğinden olur veya olmaz. Sevdikten sonra zaten başka bir şeyleri çok umursamıyorsunuz.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

Ne düşünüyorsun

Bir cevap yazın