in

Türkiye’de kadın olmak

CinselŞiddetEylem

İlk önce kadın kelimesinin anlamına bakalım. Kadın; erişkin dişi insan. Bu anlam dünyaca kabul edilir. Peki Türkiye’de kadının anlamı nedir? Kadın; çalışmamalı, evde oturup çocuklara bakmalı, cinsel obje gibi anlamlara sahiptir.

 

Türkiye’de eğer kadınsan yaşamak çok zordur. Dövülürsün, tecavüz edilirsin, sözlü olarak tacize uğrarsın, küçük yaşta evlendirilirsin, okutulmak istenmezsin, kısa şort giyersen yollu olursun… Örneğin 2017 yılında 409 kadın öldürüldü, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. Peki bunları yapanların kaçı içeri alındı? Hemen söyleyeyim. Neredeyse yarısı içeri alındı. Peki diğer yarısı neden dışarıda? Bu sorunun cevabını hala bilmiyoruz. Peki bunları yapanların ifadelerine bakarsak neredeyse hepsinin ifadeleri aynı. Gece geç saatte dışarıdaymış, kısa elbiseler giymiş, kahkaha atmış. Bunların hepsi sizi tahrik etmez. Kendi uçkurunuza sahip çıkacaksınız. Sen nasıl gece geç saatlerde dışarıdaysan, şort giyiyorsan, yüksek sesle kahkaha atıyorsan kadın da yapabilir. Kadın ve erkek eşittir. Bir de şuna bakalım. Kadınları toplu taşıma araçlarında tacizden korumak için ayrı otobüs, vagon gibi şeyler yapıldı. Adları da pembe metrobüs, pembe vagon gibi şeyler konuldu. Neden bunu önlemeye çalışmak yerine toplu taşıma araçlarını ayırdınız? Neden pembe? Maalesef aklımızda hep bu sorular var. Ama ne yazık ki bu soruların cevabını bulamıyoruz. Ya da üstünü örtüyorlar ki gerçek nedenini bilmeyelim diye. 6284 sayılı Koruma Kanunu ne yazık ki uygulanmıyor. Bu yüzden kadın/erkek fark etmez bu olaylara karşı dik durmaya devam etmeliyiz. Umudumuzu kaybetmemeliyiz. Umuyorum ki bir gün Türkiye’de kadının önemini anlayacaklar. Yazıma Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kadınlara önem verdiği bir sözüyle bitirmek istiyorum.

“Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” 

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Gizem İldeniz

18 yaşında kendi halinde yazan, okumaya, yeni bilgiler öğrenmeye can atan bir kızım. Hukuk okuyup adaleti en güzel bir şekilde savunmak ve sağlamak istiyorum.

"İsmimi göklere yazabilirdim ama mürekkebim görünmez olurdu."

Bir cevap yazın

Bir Yorum