içinde

Vakti Geldi

ani

Derslerinde ne kadar başarılısın, hiç bin dolarlık bir anlaşma imzaladın mı veya her şeyi bırakıp sevdiğinin kollarına gittin mi? Sorun değil ben de derslerimde başarılı değilim diğerlerinin cevabını ikimizde biliyoruz zaten. Yine de sorun değil bugüne kadar yapmadığın şeyler için üzülme çünkü yarının ne getireceğini bilemezsin.

Zaten yaşamanın temel nedeni değil mi bu, yarından umut etmek. Bence hayata Pollyanna gözleriyle bakmak gerek, emin ol yapamayacağın hiçbir şey yok; kim olduğunun, nereden geldiğinin, nasıl yaşadığın veya insanların sana olmaz demesinin önemi yok. Kitaplar okuyor filmler izliyorsun, belki sen de benim gibi bu insanlar nerede diyorsun gerçek hayatta, onur, şeref, gurur; hayalinin peşinden koşan insanlar nerede? Bakma artık etrafına ve o erkek, o kadın ol. Herkes bir şeylerin peşinden koştururken sen kendi hikayenin asıl çocuğu ol.

Unut gitsin, insanlar yapamadıkları şeyler imkansız derler; kimi ister kimi alır, kimi verir kiminin zaten nasibidir. Şansa inanmam ben, ne kadar hızla koşsan da eğer bir tavşansan kaplumbağa hep geçer seni. Nerede olursan ol istediğin yere ancak parmaklarınla kazıyarak, alnındaki terle gittiğinde değeri olur kazanmanın. En yukarıda olmak mı istiyorsun, tüm zaferler senin mi olsun gerçekten? Çıkabilirsin, her şeyi yapabilir her şeyi alabilirsin. Doğru bildiğin şeyleri yaptıkça; kendine saygını kaybetmedikçe, insanlardan umudunu kesmedikçe, hayallerini yitirme; bir gün aşklar biter, dersler biter, işler biter ve belki vakti gelir. O gün belki bu gün değildir ama sen ümit ettikçe vakti elbet bir gün gelir.

Ne düşünüyorsun

Bir cevap yazın