in

Yılbaşı Dileği

new years eve 1953253 1280

Çocuklar için yılbaşı farklı anlamlar taşıyor. Mesela bir yerden Noel Baba’lı hikayeleri mutlaka duymuşlardır ve inanmışlardır da. Onların dünyası saf ve temizdir, büyükler gibi sadece gerçek olaylara takılıp kalmazlar. Hatta Noel Baba’nın yılbaşında kendilerine hediye getireceğine bile inanırlar. Çünkü bu muhteşem bir şeydir onlar için. Düşünsenize çocuksunuz ve her yılbaşı Noel Baba’nın sizi ziyaret edip size hediyeler getireceğinize inanıyorsunuz. Bu yılbaşında gelemediyse bir sonraki yıl kesin gelir diyorsunuz. Böylece bütün sene o anı hayal etmekle geçiyor. Mesele gerçekleşip gerçekleşmemesi değil, mesele bir çocuk olarak umut etmek ve vazgeçmemek..

    Çocuklar bunu hayal eder dedim çünkü benim de bir hayalim vardı. Yılbaşı akşamlarında asla uyumayıp saatler gece 12’yi gösterince ayakta olmaktı benim hayalim. Çocuk aklımla hep o saatte insanların ne yaptığını merak ederdim. Bu hayalim yıllarca da sürdü. Neden mi? Çocuk bedenim uykusuzluğa dayanamıyordu çünkü. Büyüyüp kocaman olana kadar da bu hayalimi gerçekleştiremedim. Ne zaman büyüdüm o zaman gördüm o gece neler olduğunu. İlk başta bir ışık patlaması oluyor ,havai fişekler ardı ardına patlıyordu büyük bir gürültüyle. Tabi bu olaylardan önce bir hazırlık yapılıyor, 10’dan geriye heyecanla sayılıyordu. Ve sonra; işte yılbaşı.. Bazıları birbirine sarılıyor, bazıları avazı çıktığı kadar bağırıyordu. Ama işin ilginç tarafı aradan yarım saat geçince her şey yine eskisi gibi oluyordu. İnsanlar sanki göstermelik bir şeymiş gibi kısa bir süre seviniyor fakat az sonra herkes kaldığı yerden devam ediyordu. Koskoca bir yıl geride kalmış, yepyeni bir yıl onları bekliyor. Böyle çabuk pes etmelerine anlam veremiyordum. Oysa beni ayrı bir heyecan alırdı. Yeni yıldan güzel şeyler isterdim; karnemde zayıf not olmasın, annem babam daha az tartışsın, biraz daha paramız olsun da kendime sevdiğim takımımın formasını alabileyim.. gibi şeyler.

      Her sene istekler biraz daha artıyordu ama ben hiçbir zaman umudumu kaybetmedim. Her yılbaşında aynı sevinci, aynı heyecanı yaşamaya çalıştım. Şimdi 24 yaşındayım. İsteklerimi bire düşürdüm. Tek dileğim hayatın bize iyi ve güzel şeyler getirmesi. Kötü şeyler getirirse de ardındaki iyilikleri görebilmemiz için bize birazcık zaman vermesi. 2019 yılı için de dileğim bu oldu. Umarım sizin de dilekleriniz gerçekleşir. Okuyan okumayan, haberi olan olmayan herkesin yeni yılını kutlarım. Mutlu yıllar 🙂

Not:Son bir şey ekleyeyim. Yaşım kaç olursa olsun saatler 12’yi gösterdiğinde hep gökyüzüne bakarım. Artık uyuyakalmıyorum çünkü..

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Ünal DEMİR

Hayatı anlamanın yolunun önce kendimden geçtiğini anladığımdan beri yazıyorum..

Yıllık üye

Bir cevap yazın