in

2019’a Veda

snow 1848346 1280

Bir yıl daha bitmek üzere. Birkaç gün sonra 2019’u uğurluyoruz hep birlikte. Değişen sadece sayılar olmasın. Biz de değişelim her yıl olduğu gibi. Geriye dönüp baktığımızda olduğumuz anla geçmiş arasında bir fark olsun. En başta düşüncelerimiz değişsin. Sonra davranışlarımız.. Hata yaparız elbette, insanız. Hatasız insan yoktur. Hata yapa yapa öğreniriz çünkü. Nasihatlerle bir yere varılmıyor. İnsan yaşamadan bilemiyor bazı şeyleri. Yaşamak da istiyor doğrusunu söylemek gerekirse.
Belki iyi belki kötü hatıralarla kapattık bu yılı. Kepenklerini tamamen indirmeden içeri girip bir bakalım. Hatalarımız, pişmanlıklarımız var belki. Belki canımız çok yandı, belki üzdük birilerini. Fazla güvendik ve belki de fazla güven verdik, kırdık bazılarını. Sevildik belki ama sevemedik. Ya da aşkımıza karşılık bulamadık,çok sevmemize rağmen. Aldatıldık belki. En yakınlarımız bile anlamadı belki bizi. Herkes üstümüze geldi. Düşene bir tekme de onlar vurdu. İçimizden bazılarının hayalleri vardı, bazıları bıraktı her şeyi evlendi çoluk çocuğa karıştı. Bazıları bambaşka bir şehre, hatta bambaşka bir ülkeye taşındı. Bir de gitmek istediği halde, olduğu yerde kalanlarımız oldu. Anne baba olmanın sevincini yaşadı bazıları,bazılarıysa belki en sevdiğini kaybetti. Hayalleri olan vardı belki, bir de hayalleri yıkılan.. İyi ya da kötü çok şey yaşadık hep birlikte. Ya üzüldük ya sevindik. Ya kaybettik ya kazandık. Ya gittik ya kaldık. Ama öyle böyle bitirdik bu yılı. Olan oldu, biten bitti, giden gitti.

Şimdi geriye dönüp kısa bir an düşünme vakti. Geriye dönme şansınız olsa en çok hangi ana gitmek isterdiniz? Herkes ya en mutlu anına dönüp tekrar o anı doyasıya yaşamak, ya da en üzgün, mutsuz olduğu ana dönüp düzeltebileceği şeyler varsa düzeltmeye çalışırdı. Bunun mümkün olmadığını bildiği halde. Bu saatten sonra yapacak bir şey yok. Geçmiş, her şeyiyle geçmişte kaldı.Onun için mümkün olduğunca elimizdeki anın kıymetini bilelim. Hatalar yine olacak, insanız çünkü. Pişmanlıklar da olacak, güvenimiz boşa çıkacak belki. Ama hepsi bize bir şey öğretecek. Nasıl daha önce bir şeyler öğrendiysek bu kez yeni yeni şeyler öğreneceğiz. Hayat Okulu’ndayız çünkü. Burada geçme kalma diye bir şey yok. Dersler genelde hatalardan sonra gelir, hata yapmayan hiçbir şey öğrenemez. Bu yüzden hata yapmak korkutmasın. Yeni yıl güzelliklerle gelsin. En başta da dediğim gibi değişen sadece sayılar olmasın. Mutlu yıllar.. 🙂

Not:Geri sayım yaparken kötü olan ne varsa o yılla birlikte geride bırakıyoruz.

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Ünal DEMİR

Hayatı anlamanın yolunun önce kendimden geçtiğini anladığımdan beri yazıyorum..

Yıllık üye

Bir cevap yazın