içinde

Güneş Olmak

maxresdefault 1

Güneş olmayı denediniz mi?
Evet ciddi ciddi soruyorum bu soruyu size. Hayatınızda güneşin neler yaptığına bakıp, oturup bir yerde seyredip ‘onun gibi olabilir miyim?’ diye sordunuz mu içinizdeki kendinize?

Belki sordunuz ya da çoğunuz sadece izledi, baktı ve iç geçirdi sonra ‘yaratan Allah ne güzel yaratmış’ dediniz ve geçtiniz içinizle. Bazıları da güneş olmayı düşündü ama küçüklükten öğretilen ‘yapamazsın, sen kimsin’ gibi sözleri akıllı aklına getirip yenildi söz öbeklerine. İnancınızı yitirmediğiniz ve hayalinizde kurup gerçekleştirdiğiniz her şeyi emin olun hayatınızda da yapabilirsiniz. ‘Nasıl?’ diye sormayın. Bu sorunun cevabını benden bekleseniz de emin olun kimse sizin neler yapabileceğinizi hayal edemez. Çünkü biz yaratılmışların ‘en şereflisi’ olarak geçiyoruz Kitap’da ve biliyoruz hepimiz. Kendinizi adadığınız bir hayaliniz olsun, gerçekleşmesi ne kadar zor olursa olsun fark etmez bu, bilakis siz gerçekleştirirseniz bir güneş adayı olabilirsiniz.

Çoğu insan dikilip bakarken güneşe, gözleri kamaşır ve en fazla beş saniye bakabilir. Güneş darılmaz buna, bakamıyorsunuz diye alınmaz. O sadece aydınlatır ve ısıtır sizi, sizde onunla yaşarsınız. Önüne geçen bulut engellerine dahi kızmaz, her zaman aydınlatmaya devam eder dünyayı. Sizde aydınlatmak isterseniz eğer dünün çocuklarını, bir güneş olabilmeye ona benzemeye çalışın. Hem aydınlatın karanlık sokaklarını çocukların hem de ısıtın sevginizle ılık kalplerini onların. ‘Nasıl yaparım?’ sorusuna kapılıp sönmeyin onun yerine iyi bir şey söyleyin ve birden güneş olacağınızı sanmayın, unutmayın eğer insanlara yarar sağlamazsanız ve onları ısıtamazsanız güneş olamazsınız. Hiç yılmadan, kızmadan sadece iyiyi öğretin insanlığa ve tıpkı güneş gibi yaşayın hayatınızı.

Güneşin geceyi kovaladığı gibi sizde insanlığın karanlık sorunlarını, korkularını, sen yapamazsınlarını, kötülüklerini kovalayın. Bu işe üzerine güneş doğan her gün hiç sıkılmadan devam edin. Emin olun siz iyilik için bir güneş misali kötülükle savaştığınız zaman güneş bile sizi kıskanacak. Parıltınız o kadar güzel olacak ki, güneş dünyaya inmiş diyecekler.

Var mısınız güneşi kıskandırmaya?

Ne düşünüyorsun

Okur

Yazar Ümit Turhan

Hayatıma başladığım günden bu yana 20 yılı geride bıraktım. Öğrendiğim,tanıdığım ve tanışma fırsatı bulduğum çoğu kişiden kendime kazanımlar çıkardım. Gazi Üniversitesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. Kitapları ilgimi çeken yayınları okuyup takip etmek vazgeçilmezlerim arasında.

Yıllık üye

Bir cevap yazın