in

Kadına şiddete son

maxresdefault

Bu yazımızda kısa bir değerlendirme ortaya koyacağız.Yazımızın hazırlanma aşamasında haberlerden, toplumsal çığlıktan ve 04.07.2017 tarihinde mornota.com’da yayımlanan “Bir kadın cinayeti daha istemiyoruz!” başlıklı yazıdan esinlendik.

Bu konuda kaç yazı, kaç şiir, kaç kitap yazıldı kim bilir? Kaç filme konu oldu acaba?

Hiçbiri çare olmadı. Halen kadına şiddet üst boyutlarda.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan şu içler acısı olaya değinelim.

  • Ağrı’nın Patnos ilçesine bağlı bir köyde yaşayan M.Ş.Ş’nin, eşi C.Ş’ye zorla dışkı yedirmeye çalıştığı ve şiddet uyguladığına dair görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Ekipler tarafından gözaltına alınan M.Ş.Ş’nin jandarmadaki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi. Şiddete maruz kalan iki çocuk annesi C.Ş, Ağrı Aile ve Sosyal Politikalar Kadın Sığınma Evi’ne yerleştirildi.

Kadının sadece obje hatta cinsel obje sayıldığı yerlerde yukarıda değindiğimiz şiddet olaylarının yaşanması maalesef ki çok şaşırtıcı gelmiyor. Nasıl bir vicdan bu denli kötülükler saçabilir?Bu şiddeti saçan “mahlukat” mağdura “sen benim kölemsin” tarzı ifadelerde bulunuyor.

Her yazımızda söylüyoruz ama mecburuz.Bu gibi olayların çözümü “EĞİTİM”dir.

  • “Bir kadın cinayeti daha istemiyoruz!” başlıklı yazıya değinmek istiyorum.Burcu Türker’e ait bu yazıda annesinin gördüğü şiddete sessiz kalınmamasını ve yardım edilmesini istiyor.Annesi bayram arefesinde hastanelik olmuş ve en son iş yerinde dayak yemiş. Bakın bu içler acısı bir olaydır. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. ( http://www.mornota.com/bir-kadin-cinayeti-daha-istemiyoruz/)

Yaşananlar insanlığımızı sorgulatıyor.

Son olarak sayısal verilere değinelim:

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız PlatformuTemsilcisi Serpil Dönmez, Türkiye genelinde 2017 yılında kadına şiddet, çocuk istismarı ve cinsel şiddet vakalarının arttığını belirterek, 2017 yılında Mayıs ayı da dahil olmak üzere Türkiye genelinde 171 kadın öldürüldü. 182 çocuk istismara uğradı, 92 kadına cinsel şiddet uygulandığını söyledi

Son Söz

Artık susmayın! Ses olun!

Kitap Önerisi

Satranç/S.ZWEIG

EK

24 yıl önce yaşanan Başbağlar Katliamında hayatını kaybedenleri saygıyla anıyorum. Faillerini lanetliyorum.

Madımak‘ta yakanlar Başbağlar‘da da yaktı Düşmanımız bir.. Alevi de benim.. Sünni de ben..

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Yamaç Doğan

Yamaç Doğan ülkesi için yorulmayı iş edinmiş,idealist bir genç. Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakultesi'nde ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim görmekte.
İlgi alanları Toplum, Toplumsal İlişkiler, Siyasetin İncelenmesi, Anayasa Hukuku Meseleleri,Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan Yetkisi, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Özelinde Hükumet Sistemleri, Türk İdare Teşkilatı,Türk Kamu Görevlileri Hukuku,Devlet Teorisi, Hukuk Tarihi, Suçluların İadesine İlişkin Düzenlemeler, Türk Ceza Hukuku gibi konulardır.

Ayrıca Akademik Kaynak, Akademik Haberler sitelerinde ve Hukukça Bakış dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.
"Ne yaparsan yap,en iyisini yap.Yapamazsan bile denemiş olursun :) "

Yıllık üye

Bir cevap yazın