içinde

Marat’ın Ölümü

marat 2

maratÖncelikle Jean-Paul Marat, Fransız Devrimi Dönemi’nde radikal bir gazetecidir.

Marat’ın görüşüne zıt bir görüşe sahip olan Charlotte Corday isimli kadın, 13 Temmuz 1793 tarihinde yerde gördüğümüz bıçakla onun ölümüne neden olmuştur.

Eserin sahibi Jacques-Louis David, Marat’ın çok yakın arkadaşıdır. Eserini de onu ölümsüzleştirmek adına yapmıştır.

Eserde Marat’ın ölü bedeninin küvetin içinde olduğu görülür. Çoğu zamanını bu su dolu kuvetin içinde yazı işlerine devam ederek geçirmekte olduğu söylenir. Dolayısı ile su dolu küvet ve önünde isminin de yazılı olduğu görülen masa, gazetecinin çalışmalarını sürdürdüğü ortamın betimlemesidir.

Ortam karanlık ve sadedir. Yere düşen güçsüz sağ kolu biziyerdeki tüy kalemine ve cinayet aleti olan bıçağa yöneltir. Beni en çok etkileyen kısım da ressamın bıçak ile “gazetecinin silahı” olan tüy kalemini yan yana resmederek aralarında bir anlam bütünlüğü oluşturmasıdır. Sanatçı David, küçük masaya imzasını atmış ve resmi Marat’a adamıştır.

Eserde bir cinayet sahnesi anlatılmasına rağmen, Marat tıpkı bir şehit gibi huzurludur. Bu yönüyle de eserlerdeki İsa figürleriyle oldukça benzerlik gösterir. Arkadaşı David’e göre Marat da şehittir.

Tek yönden gelen ışık figürün omzunu ve yüzünü aydınlatmıştır. Eser David’in başyapıtlarından biri sayılır ve birçok sanatçı tarafından defalarca kopyalanmıştır. 18.yüzyıl Neoklasik bir eserdir. Şu anda Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’nde bulunmaktadır.

Ne düşünüyorsun

Okur

Yazar Yaren Okumuş

20 yaşında, Gazi Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği öğrencisi. Ankara

Yıllık üye

Bir cevap yazın

Bir Yorum