in

GRAYSON PERRY

perry

Geçen yıl Ankara ve İstanbul’a gelen sanatçının eserleri o zamanlarda dikkatimi çekmişti ve sonrasında eserlerine tekrar tekrar bakmaktan büyük keyif aldığımı ve her baktığımda farklı anlamlar çıkardığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Grayson Perry 1960 yılında Chelmsford’da doğdu. Henüz bir çocukken ( 7 yaşında) babasının evden ayrılması onu büyük ölçüde etkilemiştir. Üvey babasıyla ve annesiyle yeni yaşamına başlayan Perry o yaşlarda model uçak yapımı ve çizimi ile ilgilenmiştir. Ailesinin içinde bulunduğu zor durumdan ve üvey babasının şiddetinden kaçarak sıklıkla odasına kapanırdı ve eksikliğini hissettiği baba figürünü hayal dünyasında yaşardı. Onun kadın alter egosu* ”Claire” yapmış olduğu işlerde sıklıkla görülen bir unsurdur. Kadın kıyafetlerine ilgisinin küçük yaşlarda olduğunu belirten Perry 15 yaşına geldiğinde kadın kıyafetleri giydiği için evden atılmıştır.

Perry’nin eserleri halk sanatı ve Yunan  esintisi içermesinin yanı sıra eserlerinde geleneksel bir havayı da tatmanız mümkündür. Perry bizlere eserlerini vazo, nakış  biçiminde sunmaktadır çünkü o kavramsal sanatı reddederek el yapımı sanatların samimi niteliklerini savunmaktadır.   Sanatçı 2003 yılında İngiltere’nin prestijli sanat ödülü olan Turner Ödül’ünü kazanmıştır. 2008 yılında ise İngiliz kültüründe en etkili yüz insan arasında otuz ikinci sırada yer almıştır.

Sanatçı eserlerinde insanların hayatlarını, yaşama biçimlerini, modern yaşamın sorunlarını, sınıf ayrımını ve kimlik meseleleri gibi pek çok toplumsal meseleleri işlemiştir. Bir sanatsever olarak ben de Perry’nin eserlerinde aynı anda pek çok şeyi görebiliyorken orada var olan bir tema veya obje üzerine farklı açılardan düşünme fırsatı da bulabiliyorum. Çağımızı bütün çıplaklığıyla yansıttığını ve gelecek nesillere de bütün samimiyetiyle yansıtacağını düşünüyorum. Onun eserlerinde siz de kendinizden bir şey bularak kendinize pek çok şey katacağınıza inanıyorum şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

*Alter ego : Bir kişinin ikinci şahsiyeti

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Meryem Özdoğan

11 nisan 1994'te Rusya'nın Novokuznetsk şehrinde dünyaya geldim.Küçük yaşta İzmir'e yerleştik .Şu anda Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencisiyim. Yazı yazmaya ilgi duyuyorum ve keyifli okumalar diliyorum .

Yıllık üye

Bir cevap yazın