in ,

Ray Charles

16872 430931930091 6658724 n

23 Eylül 1930’ da Albany, Georgia’da doğmuştur.Kardeşi George’un ölümünden birkaç yıl sonra 7 yaşında, Glokom hastalığı ile görme duyusunu kaybetmiştir ancak hiçbir zaman görüntüyü tamamen kaybetmemiştir. Yoksul bir işçi ailesinin çocuğu olarak doğan Ray Charles, caz ve blues’ın anavatanı kabul edilen Georgia’dan Florida’ya Sağır ve Körler okuluna gitmiştir. Orada Braille alfabesi öğrenmiş ve bir eliyle nota okuyup, diğer eliyle piyano çalmaya başlamıştır.Aynı zamanda klarnet, alto saksafon, trompet çalmayı öğrenmiş ve satranca ilgi duymuştur.Müzikal yeteneğine klasik müzik ile başlamış, daha sonra aile radyosunda duyduğu caz ve blues’a yönelmiştir.

Anne ve babasını kaybettikten sonra okul hayatına son vermiş ve Boksör Sugar Ray Robinson ile karıştırılmamak için soyadını bırakmıştır.Florida’da bir grup müzisyen ile çalışmaya başlamış ve burada güneş gözlüğü takma alışkanlığı edinmiştir.Caz, Blues, Gospel vb. türleri kendi müziği ile harmanlayıp yeni bir şeyler ortaya koymaya çalışmıştır. Kullandığı 3 piyano stili vardır.Bunlar; Country Blues, Barrelhouse, Stride Piyano’dur.

O yıllarda kayıtlı olduğu  Swingtime Plak şirketinde kaydettiği (1951) ‘Baby Let Me Hold Your Hand’ şarkısı 1947’de Atlantik Plak Şirketinin ilgisini çekmiş ve Ray’e ulaşmaya çalışmışlardır. Ray 1953’de Atlantik Plak Şirketine transfer olmayı kabul etmiştir.Orada tanıştığı Şirketin diğer kurucusu olan Ahmet Ertegün ile dost olmuştur. 1950’lerin sonlarında Charles’ın Atlantic Records ile kontratı bitmiştir ve farklı plak şirketleri ile anlaşmalar yapmıştır. Ünlü müzik yapımcısı Ahmet Ertegün’e ait Atlantic Records ile çalıştığı ve yılların kazanımlarını somutlaştırmayı başardığı dönemde (1955’te 2 numaraya kadar çıkan “I Got A Woman” gibi) Charles aradığı sesini bulmuştur.Bu şarkı ilkel seslerin ne kadar iyi kullanabildiğini göstermesi açısından sanatçının önemli eserleri arasında yer alıyor. 1950’lerde Charles adına o zamanlarda “soul” denmeyen, duygu yüklü bir dizi R&B klasiğine imza atarak ilerisi için bir anlamda temelleri atmış oluyordu.

“This Little Girl of Mine”, “Drown in My Own Tears”, “Hallelujah I Love Her So”, “Lonely Avenue” ve “The Right Time” parçaları zamanın müzik camiasında büyük yankı uyandıran, hâlâ da zevkle dinlenilen eserlerindendir. Ama Charles’ın pop dinleyicilerinin de dikkatini çekmesi için, yakarma duyguları hissettiren seslendirmesiyle kilisenin beğenisini kazanmanın yanı sıra klavye sesleriyle ‘Rock’n Roll’ ruhu da taşıyan “What’d I Say”i yapması gerekmişti. ABC plâk şirketine geçeceği için Atlantic ile yaptığı son işlerden olan bu çalışmayla ilk kez pop müziğin En İyi 10’una dahil olmuştur. Kayıtlarının sanatsal denetimini daha iyi yapabilecek olması, ABC şirketinde Charles’ı en çok çeken özelliklerinden biri olmuştur. Bu fırsattan 60’ların başlarındaki “Unchain My Heart” ve Atlantic’teyken geliştirdiği R&B tarzını birazcık cilalayarak yarattığı, şöhretini pekiştiren “Hit the Road Jack” gibi çalışmalarda ustaca yararlanmayı bilmiştir.

ABC-Paramount Records ile yaptığı anlaşma önemlidir. Charles artık bir star’dır ve hem ekonomik hemde kurumsal imkanları çok daha fazladır.Kısa zaman sonra 1960 yılında  ABC Plak Şirketine alınan ‘’İlk Siyahi’’ olarak kayıtlara geçmiştir.1962’de kendi plak şirketinden ilki olan Tangerine ‘ı kurmuş daha sonra ikinci plak şirketini 1973’de Crossover’ı kurmuştur. 1962’de listelerde zirve yapan “I Can’t Stop Loving You” gelmiş, kasaba ve vestern müziğine yönelip pop dünyasını şaşırtmıştır. Albümü, hiçbir R&B albümünün satmadığı kadar çok satmıştır. Atlantic şirketiyle çalışırken de David Newman ve Milt Jackson gibi isimlerde doğrudan caz müziği yapmış, müziğinin çok yönlü olduğunu göstermiştir. 1960’lı yılların ortalarında Ray Charles,tanınmışlığının belki de zirvesindeydi. “Busted”, “You Are My Sunshine”, “Take These Chains From My Heart” ve “Crying Time” gibi beğenilen şarkılar yazmıştır. Ne var ki eroin nedeniyle tutuklanmasıyla bu süreci duraklatmıştır. Sahnelerden bir sene uzak kalmış, kaldığı yerden devam ettiğini ilân ettiği çalışma ise 1966’daki “Let’s Go Get Stoned” olmuştur.

Bu dönemde sıklıkla telli çalgıların düzenlemelerini kullanarak pop ezgilerine yöneldiği için ‘rock’ ve ’soul’ tarzından giderek uzaklaşınca, bu da dinlemesi kolay müziği sevenlerin hoşuna gidecek çalışmalar yapma niyetinde olduğunu düşündürmüştü. 60’ların sonlarından itibaren kayıtları pek çok seveni için hayal kırıklığı yaratmıştır. Milyonlarca dinleyicisi onun eski, 1955’lerdeki, 1960’lardaki ’soul’ müziğine dönmesini özlemle beklemiş, ama Ray Charles bu tarzda eserler yaratmaya yeniden kalkışmamıştır.Tutkusu pek çoğunun sandığının aksine ortaya karışık pop müzikten ziyade caz, kasaba müziği ile harmanlanmış, kalıcı eserler yaratmaktı.  1978’de David Ritz ile birlikte yazdığı ‘Brother Ray,Ray Charles Own Story’ çıkmıştır.

73 yıllık yaşamına 60 albüm, 13 Grammy sığdırmıştır.Gelecek nesiller için ‘Rock N Roll’un haritasını çizdiği söylenmiştir. Aynı zamanda Quincy Jones’a nota yazmayı öğretmiştir ve Frank Sinatra’nın koyduğu ‘Genıus’ lakabı vardır.1987 yılında 15.Uluslararası Caz Festivali ile İstanbul’da konser vermiştir. 23 Mayıs 2003 Cuma günü Los Angeles’ta onbininci konserini vermiş ve bu onun son konseri olmuştur. John Landis’in “Cazcı Kardeşler-Blues Brothers” (1980) adlı filminde rol alan ve “Shake Your Tailfeathers” adındaki soul şarkıyı seslendiren Ray Charles, hobisi piyano çalmak olan Oscar ödüllü yönetmen Clint Eastwood’un 2004 İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen “Piano Blues” (2003) adlı filminde performansıyla yer almıştır. Öte yandan sinema tarihinin birçok unutulmaz filmini Ray Charles’ın şarkıları zenginleştirmiştir. Robert Altman’dan Norman Jewison’a kadar pek çok usta yönetmen filmlerinin etkisini onun şarkılarıyla güçlendirmiştir. Ray Charles , “Spy Hard”(1996) adlı güldürü filminde de otobüs sürücüsü rolünü üstlenmiştir. Rolling Stone dergisinde Tüm Zamanların En İyi 100  Listesinde 10.sırada ve Tüm Zamanların En Büyük Şarkıcı Listesinde 2. Sırada yer almıştır.Ray Charles’ın etkilendiği ve etkilediği müzisyenlerden bir kaçı; Not King Cole,Luis Armstrong,The Beatles, Rolling Stone,Elvis Presley.. 10 Haziran 2004’ de Beverly Hills, Kaliforniya’ da karaciğer rahatsızlığından vefat etmiştir.

 73 yıllık gösteri sona ermişti.
16872 430931930091 6658724 n

Kaynakça :  raycharles

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Begüm Naz

Hayal etmekten asla vazgeçmeyenlerden (:

Yıllık üye

Bir cevap yazın