in

Cazın Buğulu Sesi; Billie Holiday

Küçük bir kız çocuğu düşünün, hayalleri olan..

Onun zamanlarını düşünüyorum.

Irkçılığı ..

Ve müziği seven bir kız çocuğunu, aynı zamanda birçok kez tecavüze uğrayan fakat asla vazgeçmeyen bu küçük kız şimdilerde bizim cazda kadın vokal dediğimizde aklımıza gelen ilk isim oldu.

Orkestralarda, sahnelerde erkeklerin boy gösterdiği o yıllarda, Billie’nin bir kadın olarak sahneye çıkması bütün kadınların kendilerine olan inançlarını geri kazanmalarını sağladı. 1930’lu yıllarda sahnede eteğinin çekildiği, aşağılandığı ve sahneden indirilmeye çalışılan birçok kadın oldu.

Bunlardan biriydi Billie Holiday ama asla yılmadı..

Dünya’nın ırkçılık yaptığı bir o kadar da görmezden geldiği ‘Lady Day’ , bizi buğulu sesiyle caz tınılarının arasında karşılamayı başarmış en iyi caz kadın vokallerden birisidir. İlk sahne deneyimi dansçı olarak çalıştığı bir kulüpte, John Hammond tarafından keşfedilmesiyle gerçekleşti. Bir anda hayalleri için bir adım attı ve güzel bir orkestrayla şarkı söylemeye başladı.

unnamed file

1938 yılında ‘Artie Shaw’ Orkestrasında şarkı söyleyen ilk afro-amerikalı kadın olarak büyük tepki aldı. Hayranları tarafından ve yapım şirketleri tarafından kabul görmeyen bu birleşim, kısa süre sonra bitti.
1947 yılında, Louis Armstrong’la birlikte «New Orleans» filminde rol aldı.

new

Bir çok albüm, bir çok kayıt ve turneler.. Bütün bunların yanında Billie’nin hayatına giren uyuşturucu onu çoğu kez müzikten uzaklaştırmıştı. Artık eskisi gibi sahneye çıkmıyordu. Halkın desteği için, saklayacağı bir şey olmadığını dile getirdiği bir şarkı yazdı.
1956’da ‘Lady Sings the Blues’ albümü yayınlandı. Sesiyle, doğaçlama yeteneğiyle, caz müziğine farklı bir soluk getiren içten bir ses Billie Holiday, 1959 yılında yaşamını yitirdi.. İnsan haklarının arkasında durmuş, müziğiyle topluma örnek olmuş, duruşuyla asilliğiyle bizi günümüzde de büyülemeyi başaran bir caz vokal, bizlere birkaç albüm, birkaç söz bırakmış.

Özlemle.

fff

Birkaç Bestesi:
• “Billie’s Blues” (1936)
• “Don’t Explain” (1944)
• “Everything Happens For The Best” (1939)
• “Fine and Mellow” (1939)
• “God Bless the Child ” (1941)
• “Lady Sings the Blues” (1956)
• “Long Gone Blues” (1939)
• “Now or Never”(1949)
• “Our Love Is Different” (1939)
• “Stormy Blues” (1954)

Kaynakça:

https://genius.com/artists/Billie-holiday

http://listemine.com/news/billie-holiday-kimdir

https://www.imdb.com/title/tt0039655/

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Begüm Naz

Hayal etmekten asla vazgeçmeyenlerden (:

Yıllık üye

Bir cevap yazın