in

Tarihe yön veren kadınlar

2019 dunya kadinlar gunu ne zaman

Dünya tarihinde asırlar boyunca pek çok tarihi kişilik yaşamış, ama bunlardan nedense her zaman erkekler ön plana çıkmayı başarmıştır. Erkek hegamonyası kadınları hep arka plana atmış, onların tarih sahnesinde sivrilmelerine, öne çıkmalarına, kısaca bir kadın olarak kendi yollarını çizmelerine hep mani olmuştur. Oysaki tıpta, edebiyatta, siyasette ve dahi pek çok alanda fazlasıyla öne çıkan kadın varken, tarih her zaman erkeklerin ne kadar çok şey yaptığını yazmıştır. Tarih, kadınların zulme uğramasına hiç ses çıkarmadı, aksine sadece kadın olmaları bu zulmün kabul görmesine olanak sağladı. Marie Curie’nin modern kimyaya katkıları kocasından daha çokken,  sırf kadın olması yüzünden Nobel ödülünü alamaması, İsa’nın annesi Mecdelli Meryem’in toplumu tarafından dışlanması, Jan Dark’ın sadece vatanını korumak isterken gerici kilise taraftarları tarafından yakılması, Rosa Luxemburg’un sosyalist bir Almanya için direnirken Almanlar tarafından katledilmesi, yine kadın olduğu için bir erkek avukatın şikayetiyle yargıçlıktan azledilen Emile Murphy… Erkek boyunduruğuna seyirci kalmayıp direndikleri için onlar hafızalarımızda ebedi bir yer edindiler.

  • MARIA AGNESI/ Matematik:  Maria Agnesi, balistik, diferansiyel ve integral hesaplamaları üzerine ilk inceleme kitabını yazan, matematiğe gönül veren ve büyük katkılarda bulunan bir kadındı. Henüz 9 yaşında tam 7 dili konuşmasıyla çevresinde ün salmıştı. Matematiğe “Agnesi Cadısı” terimini de o kazandırdı.
  • ANNE FRANK/ Edebiyat: Yahudi soykırımında genç yaşta tifüsten hayatını kaybeden, soykırımda ölen bir milyonu aşkın Yahudi çocuktan sadece biriydi Anne… Autzwich toplama kampında yaşadıklarını bir genç kızın bakış açısıyla “Gizli Oda” adıyla günlüğüne not almış ve edebiyat tarihine II. Dünya savaşının acımasızlığını, vahşetini ustaca bir dille aktarmıştı.
  • GERTRUDE BELL/ Tarih: sevdiğini Çanakkale Savaşında kaybeden bir kadının aşkı uğruna Osmanlı’yı bitirmesi ne kadar acımasız olabilirdi? Arkeolog sıfatıyla Ortadoğu sınırlarını masa başında cetvelle çizecek kadar başarılı bir casustu Gertrude, ama aşk için Türklere düşman olacak kadar da yaralı… Tarihe damga vuran onun zekası oldu. Ortadoğunun kaderini tek başına planladı, çeşitli görevlerle Mısır, Türkiye, Irak, Hindistan coğrafyalarını gezdi ve amaçları doğrultusunda kullandı.
  • FRIDA KAHLO/ Resim:  “tahta bacak Frida” çalkantılı özel hayatıyla olduğu kadar, hastalıklarla geçen kısacık ömrüyle, resimlerle hayat bulan sınırsız aşkıyla yaşamına çok eser sığdıran bir ressamdı. Hem eşi Diego’yla, hem de Rus devrimin öncülerinden Lev Troçki ile yaşadığı aşk onu yaralasa da o asla resim tutkusunu kaybetmedi. Eserleriyle, fırtınalı hayatıyla, sözleriyle hep bir idol oldu. Günümüz resim sanatına yaptığı katkıları saymakla bitmeyecek türden.
  • HYPATIA/ Felsefe: söndürülen ışık Hypatia, astronomi ve matematik alanında çalışmalarıyla tanınan, Antik Yunanda öğretileri yüzünden paganlıkla suçlanarak öldürülen, güzelliği ve bilgeliyle felsefeye çok büyük katkıları olan bir kadındı, cehalete kurban olmasaydı kim bilir daha neler yapacaktı.
  • FLORENCE NIGHTALE/Tıp: Lambalı Kadın olarak da bilinen Florence, tıp tarihine ve özellikle hemşireliğe adını yazdırmanın yanı sıra savaş alanında topladığı verilerle istatistik biliminin gelişmesine öncülük etti. Dünyanın ilk modern sivil hemşirelik okulunu da o kurdu.
  • BOUDICA/ Siyaset: Roma’ya kök söktüren savaşçı kraliçe Boudica, kabilesini imparator Nero’ya karşı boyun eğmemek için toplamış ve kahramanca savaşmasına rağmen ayaklanmada hayatını kaybetmişti. Gösterdiği kahramanlıkla tarihe geçmiş, bir kadının nasıl kahramanca bir destan yazabileceğini de kanıtlamıştı.
  • COCO CHANEL/ Moda: modanın nabzını tutan kadın Coco, maddi imkansızlıklara rağmen tek başına büyüyüp kendi ikonunu yarattı. Hem dünya modasına kattığı şık ve rahat tasarımlarıyla hem de kadın gardırobuna getirdiği özgün tasarımlarıyla önayak olmayı başardı.
  • TOMRİS KATUN/ Siyaset: Tarihte kendisinin Alp Er Tunga’nın torunu olduğuna dair rivayetler bulunsa da, Tomris Katun’un oğlu Pers kralı Kiros tarafından vahşice öldürülmüş ve bunun üzerine Tomris, Kiros’un başını kanla yıkayacağına yemin edip onunla savaşmıştı. Savaşı kazandıktan sonra tarihe geçen bu intikam yeminini gerçekleştiren Tomris, tarihe yön veren ender kadınlardan biri olmaya hak kazandı.
  • Kadınların ezilmediği, erkek boyunduruğu altına girmediği ve de en önemlisi adaletin hep yerini bulduğu bir dünya dileğiyle…

What do you think?

-1 Beğeni
Upvote Downvote
Sarı Yazar

Written by Raziye Sayaslan

ÇalışkanYıllık üyeAşık

Bir cevap yazın