in

Mornota yazarlarından: Berk Çifci

Berk Çifci

1996 yılında İzmir’de doğdu.İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra 2014 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde eğitimine devam etti.2016 yılında bu bölümden mezun olduktan sonra 2017 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümüne başladı ve halen bu bölümde eğitimine devam etmektedir.Programlama dilleri,psikoloji,savunma ve saldırı sporları,strateji sporları ve oyunları ilgi alanlarıdır.

Mornota ile nasıl tanıştınız?

Mornota ile tanışmam Facebook aracılığıyla olmuştu.Facebook sayfasının reklamını görmüştüm ve ilgimi çekmişti.Sonrasında yayınlanan yazıları takip etmeye başladım.

Mornota hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Düşünceni özgür bırak” mottosu ilk duyduğumda beni gerçekten etkilemişti.Kendi düşüncelerini,hissettiklerini yazıya döküp başka insanlara aktarmak isteyenler ya da başkalarının bu yazılarını okuyup kendi hayatlarında farklılık yaratabilecek okurlar için gerçekten çok güzel bir platform.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi yazmaya iten şey ne oldu?

Kitap okumayı gerçekten çok seviyorum.Kitapların sadece boş vakitlerimizi doldurmak için kullanılacak bir araçtan çok hayatımızı yönlendirebilecek, değiştirebilecek bir dost olduğunu düşünüyorum.Okuduğunuz her kitaptan bir şeyler alıyorsunuz kendinize.Farklı düşünceler,farklı hayatlar,farklı bilgiler biriktiriyorsunuz kendinizde ve bir süre sonra bunlar dolup taşmaya başlıyor.Artık bunları başka insanların da benim düşüncelerimle harmanlanmış şekliyle bunları bilmesi gerekiyor diyorsunuz.İşte o zaman ruhunuzda bir yazarlık kişiliğiniz oluşmaya başlıyor.Şimdi ise hem kitaplardan biriktirdiklerimle hem de kendi deneyimlerimle yazmak beni oldukça özgür hissettiriyor.

Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Polisiye roman okumayı çok seviyorum.Arthur Conan Doyle ve Agatha Christie favori polisiye yazarlarımdır.Ayrıca Mario Mazzanti,Tess Gerritsen,Alein Kentigerna,Elizabeth Adler,Paulo Coelho,Stefan Zweig gibi yazarları da severek takip ediyorum.

Hangi kategorilerde yazıyorsunuz? Konularınızı neye göre seçiyorsunuz?

Aslında içimden geldiği zaman yazıyorum ve konuda o an hissettiklerime bağlı olarak ortaya çıkıyor. Mesela o gün içerisinde bir olay yaşıyorum ve o olay bende farklı duygular oluşturuyor.O duyguların yönetmenliğinde yazılarım ortaya çıkıyor.Genel olarak insanları motive edebilecek yazılar yazmak istiyorum.İnsanların umut dolu yazılarla hayatlarını daha da güzelleştirebileceğine inanıyorum.Ayrıca bir konuyu düz bir anlatımla değil de daha edebi bir şekilde, hayal gücümü kullanarak aktarmayı amaçlıyorum.Yazar günlükleri bu açıdan daha çok yazmayı sevdiğim kategori diyebilirim.

Son olarak yazar olmak isteyenlere öneriniz nedir?

Yazarlık bende kendiliğinden ortaya çıktı.Okuduğum kitaplar, izlediğim yabancı dizi ve filmler,yaşadığım olaylar bende yazar olma isteği uyandırdı.O yüzden verebileceğim tavsiye bol bol kitap okuyup,yabancı dizi ve film izlesinler.Zaten hayat da kendiliğinden onlara bir yazarlık yolu oluşturacaktır.

Değerli yazarımızın yazılarına ulaşmak için buraya tıklayın.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Yeşil Yazar

Written by Mornota Röportaj

Yıllık üye

Bir cevap yazın