in

Ne zırlarsın benim zülfü siyahım

ne zırlarsın

“Asıl önemli olan yük değil yükü nasıl taşıdığınızdır ”
Acaba bize yükmüş gibi görünen dertler, sıkıntılar sırtımıza alıp altında ezilelim diye mi varlar yoksa merdiven çıkar misali yükselmemiz için mi varlar?
Bizi nimetleriyle donatan ,bizi süsleyen Rabb-i Rahim (cc) neden dert tasa gibi görünen bu şeyler altında ezilmemizi istesin ki? Bu engelleri aşarak ,üstesinden gelerek ‘Kendi’sine ulaşmamızı beklemez mi sence? Bebeğin doğmasını bekleyen anne acı çekmeyi göze alır.Öğrenci istediği üniversiteye girmek için ders yükünü kabul edip üstesinden gelmeye çalışır. Ektiği tohumun filizlenmesini bekleyen kişi onun bakımını yapar.Çalışmadan acı çekmeden başarı olmaz. İyileşmek isteyen sağlına kavuşmak için çeşitli tedaviler görür. Elmas olmak isteyen taş kömürü nice nice aşamalar geçireceğini bilmeli.Halıcı halıya vurduğunda amacı onu sıkıntıya sokmak değil onu temizleyip ahım şahım bir halıya dönüştürmektir.
Neden takıntılıyız ki geçmişimize bakıp keşkeler, geleceğimize bakıp ahlar ediyoruz? Neden yaşadığımız acıları büyüttükçe büyütüyor, kendimize çok daha büyük bir yük hale dönüştürüp hayatı kendimize zindan ediyoruz?
Kıraç’ın Zaman adlı şarkısında dillendirdiği gibi:
Bir kez olsun dönüp yüzün bak şu toprağa!
Her gün bir çiçek açıyor diyor: Merhaba!
Baksana etrafına Dünya her zamanki görevini yerine getiriyor.Çiçekler açıyor,ağaçlar yeşeriyor, hayvancıklar yaşamaya çalışıyor, karıncalar ordan oraya koşup yiyecek bulmaya çalışıyor,karlar yağıyor ağaçlar yaprak döküyor, hayat ölüyor kışın sonra baharda geri diriliyor, gündüz geceyi kovuyor, içtiğin kahve güzel kokuyor,yediğin tatlının tadı hep güzeldi,nefes alabiliyorsun ,kalbin güzel çalışıyor… Hiç farkedebildin mi bu güzellikleri yoksa halen derdini mi düşünüyorsun sen ?
Hayatında ne olursa olsun elbet bir gün geçeceğini bil, sabret ,vaktini kendini harcayarak tüketme.Her günü son gününmüş gibi yaşa.
Sağlıcakla kal.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Betül Sena Kılınç

Betül Sena genç olmasına rağmen macera dolu bir hayatı var.6 şehir değiştirmiş 8 farklı okulda okumuştur. Şu an makine mühendisliği ile cebelleşmektedir. Okumayı, yazmayı,öğrenmeyi, araştırmayı, deneyleri, bilimi, doğayı, sanatı, sinemayı, gezmeyi çok sever. Rabbi ,Peygamberi (sas) ,ailesi önceliklidir her zaman. Keman tıngırdatır, yağlıboya, akrilik, karakalem, tezhip çalışmaları vardır.

Yıllık üye

Bir cevap yazın