in

2pac

tumblr nxslteVzND1uli6dwo1 1280
Tupac Amaru Shakur (16 Haziran 1971–13 Eylül 1996), ABD’li rap müzik sanatçısı, şair, senarist, aktör ve prodüktör. Öldüğü konusunda resmi bir açıklama yapılmasına rağmen 2004 ve 2007 yıllarında çekilen videolar yaşadığının somut kanıtı olarak gösterilmektedir.
Doğum adı Lesane Parish Crooks olan Shakur’un ismini, annesi daha sonra “Tupac Amaru Shakur” olarak değiştirdi. ‘Tupac Amaru’ Hintçe “parlayan yılan”, ‘Shakur’ ise Arapça “şükür” demekti. Shakur, üvey babasının soyadıydı.
Daha sonra Tupac, Digital Underground isimli gruba katıldı. İlk resmi şarkısı olan Same Song’u bu grupla beraber seslendirdi. Grubun başarılı olmasıyla Tupac, kendisini üne kavuşturan 2Pacalypse Now adlı kasetini çıkardı. Brenda’s Got A Baby şarkısıyla kariyeri bir roket gibi fırladı. Etkileyici rol yeteneği sayesinde “Juice” isimli filmde rol almayı başardı. Tupac daha sonra ikinci kaseti olan Strictly For My N.I.G.G.A.Z.’ı çıkardı. Kasım 1994’te bir soygunda 5 el vuruldu. Shakur bu olayda Notorious B.I.G.’yi ve Puff Daddy’i suçladı. Bu suçlamasında pek de haksız sayılmazdı. Sonrasında Tupac, mucizevi bir şekilde iyileşmiş ve 1995’te Me Against the World kasetini çıkarmıştı. Tupac’ın rol kariyeri ise Janet Jackson’la oynadığı Poetic Justice filminde doruğa çıktı. Tupac’ın oynadığı bir diğer film olan Above The Rim ve daha sonra Platin Plak ödülü alan albümü Me Against The World ile yükselişi, taciz davasıyla son buldu. Tupac suçlu bulunmadan saatler önce, niyeti hala anlaşılamamış kişiler tarafından silah zoruyla soyuldu. Tupac 8 ay hapiste kaldıktan sonra o dönemin ünlü prodüktörü olan Suge Knight tarafından ödenen 1.4 milyon dolar kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Suge Knight bu hareketiyle Tupac’ı kendi şirketi olan Death Row Records’a katmış oldu. Tupac, Death Row ile 3 albümlük bir anlaşma imzaladı. Beraatinden sonra eleştirilere iki CDlik All Eyez On Me albümü ile cevap verdi ve bu albüm sadece 2 hafta içerisinde 5 milyon satmayı başararak Tupac Shakur’u zirveye çıkardı. Bu rakam Hip-Hop müziğinde bir devrimdi. Daha sonraları ise Gridlock’d, Bullet ve Gang Related filmlerinde rol aldı.
Las Vegas’ta 7 Eylül 1996’da kimliği belirsiz kişilerce vuruldu ve tam 7 gün sonra saat 04:03’te öldüğü açıklandı. Cenazesi halka açık yapılmadı. Küllerinin annesi tarafından Los Angeles Köprüsü’nden aşağı boşaltıldığı sanılmaktadır.
Ölümünden sonra hakkında yüzlerce spekülasyon yapıldı. Hayranlarının çoğu onun ölmediğine inanıyor. Hakkında 7 Gün Teorisi (7 Day Theory) ortaya atıldı. Tabi bu efsaneyi çürütecek tezler de ileri sürüldü. “Öldü” denildikten sonra da albümleri çıkmaya devam etti. Ayrıca, günümüzde Tupac Shakur, 75 milyon üzerinde albüm satmayı başarmış tek rap müzik sanatçısıdır. Genç yaşta ölmesine rağmen bu başarıyı yakalayarak En Çok Satan Müzik Sanatçıları listesine girmeyi başarmıştır. Ve ölümü konusunda hala delil yetersizliği ve şüpheler vardır.

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Valiko Aliyev

dead.

Yıllık üye

Bir cevap yazın