in

İnsanların en büyük düşmanı

türkiyede yasaklanmış kitaplar

İnsanların en büyük düşmanı kimdir diye sorarsanız kuşkusuz “kitaplar”dır,derim.Kitaplar kalıpları itibariyle o kadar güçsüz,o kadar aciz ki ,hatta ve hatta kendi varlıklarından bile bihaber varlıklarını sürdürürler.

Lakin o kadar aciz durduklarına bakmayın,insanlardan daha güçlülerdir.İnsanlardan daha iyi kendilerini ifade ederler.

Kimine cevap verir,kimine önerir,kimine soru sorar.Şüphesiz bu cansız varlıkların hayatımızdaki yeri çok büyüktür.

Bazıları tüm dünyayı kökten değiştirecek bilgilerle bizleri yontmuş ve şekillendirmiştir.Bazı kitaplar var ki o kadar masum değildir,bizlere korku salmıştır.

İŞTE TÜRKİYE’YE KORKU SALMIŞ,YASAKLANMIŞ BAZI KİTAPLAR

1+1=1 Nazım Hikmet Şiir

1930’da yazdığı bu kitap da diğer 4 şiir kitabıyla birlikte aynı gerekçeyle yasaklandı.

835 Satır Nazım Hikmet Şiir

Nazım Hikmet 6 Mayıs 1931’de “bir zümrenin başka zümreler üzerinde hâkimiyetini temin etmek gayesiyle halkı suça teşvik ettiği” gerekçesiyle yargılandı, 1929’da yazdığı bu şiir kitabı, diğer 4 şiir kitabıyla birlikte yasaklandı.

Allah’ın Kızları Nedim Gürsel Roman

2008’de çıkan kitap, “halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla soruşturmaya uğradı. Takipsizlik kararı verilince kitap serbest kaldı.

Asılacak Kadın Pınar Kür Roman

Halkın ar duygularını incittiği gerekçesiyle 1985 yılında toplatıldı. Davadan karar çıkmak üzereyken, Başar Sabuncu romanı sinemaya uyarlıyordu. Romanla aynı adı taşıyan film sinemalarda serbestçe gösterilirken romanın yasağı halâ kalkmamıştı.

Azizname Aziz Nesin Taşlama

1948 tarihli kitap 27 Aralık 1948’de Bakanlar Kurulu kararı ile toplatıldı. Sonraki yıllarda aklanıp Türkiye’de 12 baskı yapan, defalarca sahneye uyarlanan kitabın 2001 yılında hala yurtdışına çıkartılması yasağı kalkmamıştı

Baba ve Piç Elif Şafak Roman

Biri Türk diğeri Ermeni asıllı iki aile üzerinden Türk-Ermeni ilişkilerini 90 yıllık bir zaman dilimi içerisinde inceleyen 2006 tarihli bu romanın yazarı ve yayımcısı hakkında “Türk milletini soykırımcı olarak göstermek, Türklüğü aşağılamak” iddiasıyla dava açıldı. Dava Avrupa Parlamentosu’nda da yankı buldu ve sonunda beraatle sonuçlandı.

Bir Avuç Gökyüzü Çetin Altan Roman

1974 tarihli roman müstehcenlik iddiasıyla yasaklandığında yurt dışında 9 dile çevrilmişti.

Bitmeyen Aşk Pınar Kür Roman

Halkın ar duygularını incittiği gerekçesiyle 1985’te Türkiye’de toplatıldı.

Bizim Köy Mahmut Makal Anı

1950 tarihli kitap Anadolu köylerinin fakir ve sefil yanlarını göstererek komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle Türkiye’de yasaklandı, yazarı tutuklandı.

Bozkurt H.C.Armstrong Biyografi

1932’de çıkan kitap Mustafa Kemal’in sağlığında yayımlanan ilk biyografisidir ve onun insani yönlerini ön plâna çıkardığı belirtilmiş ve üslubu sert bulunmuştur. Kılıç Ali, hatıralarında kitap için: “Armstrong ismindeki meşhur bir Türk düşmanının yazdığı kitapta, Atatürk’ün aleyhinde bazı kısımlar vardı ve bunun için de hükümet tarafından memlekete sokulması men edilmişti.

Böyle Bir Sevmek Attilâ İlhan Şiir

1979’da basılan kitap 1980’de 12 Eylül Darbesi sırasında toplatıldı.

Darağacında Üç Fidan Nihat Behram Araştırma

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın yakalanmalarından idamlarına kadar olan süreci anlatan kitap 1974’te yayımlandı, ve hemen toplatıldı. Kitap 1998’e kadar yasaklı kaldı. Bugün 65. baskıya erişti.

Fikrimin İnce Gülü Adalet Ağaoğlu Roman

Askeri aşağılamak ve küçük düşürmek suçlamasıyla Türkiye’de 1981 yılında toplatıldı. 2 yıl süren dava sonunda yazarı aklandı. 1992’de Sarı Mersedes adıyla sinemaya da aktarıldı.

İmamın Ordusu Ahmet Şık

Gazeteci Ahmet Şık Mart 2011’de Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanınca henüz basılmamış kitabına da el kondu. Kitap sanal ortamda “Dokunan Yanar” adıyla yayıma verildi. Kitabının internette yayımlanması üzerine Basın Savcılığı inceleme başlattı

Jokond ile Si-Ya-U Nazım Hikmet Şiir

1929’da yazdığı bu kitap da diğer 4 şiir kitabıyla birlikte aynı gerekçeyle yasaklandı.

Medarı Maişet Motoru Sait Faik Abasıyanık Roman

Ciddi bir siyasi hedef göstermemesine rağmen romanda yazar kahramanlarından birine eski bir asker kaputu giydirmiş olduğu için yayımlandığı yıl olan 1944’te Türkiye’de sıkıyönetim mahkemelerince toplatılmıştı

Minyeli Abdullah Hekimoğlu İsmail Roman

İnançlarından dolayı zorluklara maruz kalmış bir insanı konu alan 1967 tarihli roman önce yasaklandı. Serbest kaldıktan sonra 84. baskıyı yaparak Türk edebiyatının en çok baskı yapan romanı ünvanını kazandı.

Pazar Sevişgenleri Metin Üstündağ Karikatür

Önce toplatılmış, sonra da mahkeme kararı ile yayımlanmasında sakınca görülmemiştir.

Renkahenk Can Yücel Şiir

Türkiye’de 1980’de müstehcenlik suçlamasıyla toplatıldı.

Risale-i Nur Külliyatı Said Nursî Kuran tefsiri

Türkiye’de “Nurculuk” 1963 yılına kadar yasak olduğu için Nur Cemaati’nin lideri olan Said Nursî’nin kitapları da bir dönem yasaklar listesindeydi. Said Nursi kitapları 2013 yılında bu kez Rusya’da ’Dini nefreti teşvik ettiği ve İslam’a inanmayanların dini özgürlüklerine zarar verdiği’ gerekçesiyle yasaklandı.

Sesini Kaybeden Şehir Nazım Hikmet Şiir

1931 tarihli bu kitabı da diğer 4 şiir kitabıyla birlikte aynı gerekçeyle yasaklandı.

Sudaki İz Ahmet Altan Roman

Basıldığı yıl olan 1985’de müstehcen içeriği nedeniyle toplatıldı.

Sınıf Rıfat Ilgaz Şiir

1944’te yayımlanan şiir kitabının adı toplumsal “sınıf”ları ve dolayısıyla sol görüşü çağrıştırdığı için, üstelik de kabı kırmızı olduğundan Türkiye’de yasaklandı. Yazarı 6 ay hapse mahkûm edildi

Sırça Köşk Sabahattin Ali Öykü

Yazarın 1947 yılında yayımlandığı bu son öyküsü, devlete bir başkaldırış olduğu iddiasıyla yasaklandı.

Trabzonlu Delikanlı Yaşar Miraç Şiir

1979 tarihli kitap 12 Eylül 1980 sonrasında şairin diğer kitaplarıyla birlikte yasaklandı. Kitap 7 yıl yasaklı kaldı.

Varan 3 Nazım Hikmet Şiir

1930’da yazdığı bu kitap da diğer 4 şiir kitabıyla birlikte aynı gerekçeyle yasaklandı.

Vatan Haini Değil-Büyük Vatan Dostu Vahidüddin Necip Fazıl Kısakürek Biyografi

1968’de basılan bu kitap nedeniyle yazarı 1983 yılında hapse girmişti, kitap 1968, 1977 ve 1980 yıllarında üç kez toplatıldı

Yarın Yarın Pınar Kür Roman

Müstehcenlik suçlamasıyla toplatıldı.

Yaşadıkça Rıfat Ilgaz Şiir

1947’de basılan şiir kitabı 10 Temmuz 1948’de Bakanlar Kurulu kararı ile toplatıldı

Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal Mustafa Kemal Söyleşi

Atatürk’ün 1914 yılı Mayıs ayında Sofya’da yazdığı kitap, yakın arkadaşı Ali Fethi Okyar’la birlikte 1918’de Mondros Mütarekesi dönemi başlarında İstanbul’da bir süre çıkardıkları Minber Gazetesi nin matbaasında bin nüsha olarak basıldı. 7,5 kuruş fiyat konan kitabın birkaç nüshasını tanıdıklarına hediye etmek için yanına alan Mustafa Kemal, Anadolu’ya geçtikten sonra kitabın kalan nüshaları Damat Ferit Paşa tarafından toplatılarak imha edildi. Kitap 1956 yılında Hasan Âli Yücel tarafından İş Bankası Kültür yayınlarının ilk kitabı olarak yeniden yayımlandı.

Çizgilerle Nazım Hikmet Müjdat Gezen, Savaş Dinçel Biyografi

1979’da yazarları mahkemeye verildi, hakim davayı saçma bulunca beraat ettiler. Kitap 2011’de yeniden basıldı.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kahverengi Yazar

Written by Yakup Udül

Keyifli okumalar..

Bir cevap yazın