in

Altı kraliçe bir kral

Senanın Telefonu 2037

Merhaba. Bu yazımda özellikle bir dönem ilgi duyduğum, uzun süre araştırdığım bir konunun bir parçası hakkında bilgi vereceğim. Konumuz İngiliz Tarihi.Olayımız VIII.Henry ve eşleri.Televizyonda tesadüfen denk geldiğim The Other Boleyn Girl filminden sonra ( Natalie Portman , sen bi harikasın. ) kafayı fena halde takmıştım ve tabiki Philippa Gregory’nin kitapları , The Tudors dizisine başlamaca derken bir süre sonra sıkılıp bırakmıştım.Geçen gün yine aklıma gelen bu konu hakkında burada da bir şeyler paylaşmaya karar verdim.Daha fazla uzatmadan konuya giriyorum : ( Okumak istemezseniz , kaçmak için hala şansınız var 🙂 )

VIII.Henry , VIII.Henry ile Yorklu Elizabeth’in oğullarıdır. Normalde 2.veliaht iken ağabeyi Arthur Tudor’un genç yaşta ölümü üzerine tahta geçmiştir.Altı kez evlenmesi ve İngiltere’yi Roma Katolik Kilisesi’nden ayırarak tamamen İngilizleştirerek Anglikan Kilisesini kurması ile tanınır. ( Bunu neden yaptığını aşağıda söyleyeceğim. ) O halde şimdi bana göre bir nevi ” lanetli ” olan bu eşleri tanıyalım.

1-ARAGONLU CATHERİNE : Kral II. Ferdinand ve Kraliçe Isabella’nın en küçük çocuğudur.İspanya ile İngiltere arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla 1501 yılında İngiltere’nin veliahtı Galler Prensi Arthur ile evlenmiştir. Ancak evlilikleri kısa sürmüş, 14 ay sonra Arthur vefat etmiştir.  Bu olaydan sonra Arthur’un küçük kardeşi Henry ile evlendirilmiştir.Henry’den pek çok çocuğu olmuş ancak bu çocuklardan yalnızca Prenses Mary yetişkinliğe erişebilmiş , diğerleri küçük yaşta vefat etmiştir. Yaşayan erkek çocuğunun olmaması ve kralın sonradan Anne Boleyn’e aşık olmasıyla iyice gözden düşmüştür. Kral , uzun uğraşlar sonucu Catherine ile olan evliliğini geçersiz kıldırmıştır ve Catherine boşanmadan 3 yıl sonra ölmüştür. ” Mahkum Prenses ” adlı kitapta onun hikayesi anlatılır. Bana göre bundan sonra , Catherine’nin ahı tutmuş olabilir.

2-ANNE BOLEYN : Henry’nin eşleri arasında en ünlüsüdür. Bana göre İngiltere’nin Hürrem Sultan’ı olabilecekken bir yerden sonra işler tamamen onun aleyhine dönmüştür. Katolik Kilisesi VIII. Henry’nin ilk karısı Aragonlu Catherine’den boşanmasına izin vermediği için Kral Anglikan Kilisesi’ni kurup, kendisini kilisenin başı ilan etmiştir ve bu sayede Anne ile evlenerek ilk evliliğini geçersiz ilan etmiştir. Kraliçe I.Elizabeth’in annesidir ancak erkek çocuğu olmaması , ardı ardına düşük yapması kralın ondan soğumasına sebep olmuştur.Bunun ötesinde , Boleyn kızını trajik bir son beklemektedir.Kral Anne Boleyn’le evliliği sırasında Jane Seymour’a aşık olmuştur ve Anne Boleyn’i, Sir Francis Weston, Henry Norris ve kardeşi George Boleyn’in de aralarında bulunduğu altı kişiyle zina yapma gerekçesiyle Londra Kulesi’nde kafasını kestirerek idam ettirmiştir.Elinde kesik başıyla dolaşan hayaletinin Tower of London’da (Londra Kulesi) dolaştığı iddia edilir.

3-JANE SEYMOUR : Kral Henry’nin en sevdiği eşi olarak bilinir. Ev düzeni, el işleri gibi konularda yetenekliydi. Oğlu VI. Edward’ın doğumundan sonraki iki hafta içerisinde doğumun yarattığı etkilerden dolayı hayatını kaybetmiştir. Jane Seymour Kral Henry’nin en sevdiği eşi olarak bilinir. Kral öldükten sonra Jane’in yanına gömülmüştür.

4-CLEVESLİ ANNE : Bana göre Henry’nin eşleri arasında nispeten en şanslısı diyebiliriz.Anne’in ailesi luteryen ve reformcuydu.Anne, Lord Lisle ve Thomas Cromwell gibi reformu destekleyenlerin yardımıyla VIII. Henry ile evlendirilmiştir. Henry ile ilk gecesinden sonra Kralın Anne’den memnun olmadığı açık şekilde görülmüştür. Kral onun kötü koktuğundan ve güzel olmadığından şikayet etmiştir. Bu şekilde küçük düşen Kraliçeyi , boşandıktan sonra , saray , arazi ve bol miktarda parayla ödüllendirmiştir. Henry’nin en uzun yaşayan ikinci karısıdır.

5-CATHERİNE HOWARD: Anne Boleyn’in kuzenidir.  Kral Clevesli Anne’den boşanınca aralarındaki 38 yaş farkına rağmen evlendiler. Ancak sonra ,  kraliçenin kuzeni Thomas Culpepper ile ilişkisi olduğuna dair dedikodular çıktı ve kraliçe idam edildi.Burada enteresan olan tıpkı kuzeni gibi ihanetle suçlanmasıdır.Kuzeniyle aynı acı sonu paylaşmıştır.

6-CATHERİNE PARR: İngiltere Kraliçeleri arasında en fazla evlenen Catherine Parr’dır. Nedimeleri ile birlikte Protestanlığı benimsemişlerdi ve bununla ilgili kitaplar ellerinde buluyordu.Henry’nin ölümünden sonra Catherine sayesinde Protestan olan VI. Edward tahta geçti.Henry’nin ölümünden sonra VI. Edward’ın dayısı Thomas Seymour ile evlendi.

VIII.Henry’nin bu altı eş haricinde başka kadınlardan da çocuğu olmuştur.Ancak o çocuklar meşru sayılmamıştır.

Yazımızı noktalamadan önce kendi yorumumu paylaşmak gerekirse ; Galiba VIII.Henry ile evlenmek bir nevi ” ben canıma susadım , hakkınızı helal edin ” demekti. Kısa ama içinde saltanat barındıran bir hayat sürmek demekti.Biz buradan , kısa ama güçlü yaşayanlara da uzun ama güçsüz yaşayanlara da selam edelim. Sonuçta hayat seçimlerden ibarettir.Yazımızı da , konuyla uyumlu olarak ,  şu cümleyle bitirelim :

GOD SAVE THE QUEEN.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Merve Parlakyıldız

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim görmekteyim. Yazdığım öykü ve şiirler mevcut.

Yıllık üye

Bir cevap yazın