in

Heykelden bir şehir

IMG 20151125 162918
Eskişehir’de yaşayanlar zaten bilir. Turistik amaçlı ziyaret edenler de öğrenmiştir. Ama hiç görmeyenlere anlatmak istediklerim var. Öncelikle dün akşam Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e yapılan saldırıyı kınıyorum. Umarım güzel işler yapan insanları takdir etmeyi başarırız. Şimdi bu güzel insanın Eskişehir’i nasıl bir cennete çevirdiğini anlatacağım.
Eskişehir’e sadece bir kere gittim ama her gittiğim yeri dün gitmiş gibi hatırlıyorum. Orda konuştuğum bir taksici de özellikle son 10 yılda şehrin çok geliştiğini , çok değiştiğini söyledi. Peki Eskişehir’i geliştiren bu unsurlar neler? Gelin bir göz atalım.
1-SAZOVA BİLİM , SANAT VE KÜLTÜR PARKI
O kadar büyük bir yerdi ki gezmek bütün günümü almıştı. Öncelikle sizi Hayvanat Bahçesi karşılıyor , sonra da Dev Akvaryum. Parkın sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünürken aynı Disneyland gibi bir alana çıkıyor yol. Dev bir Masal Şatosu görünüyor. Çizgi filmlerde gördüğünüz şatonun aynısı. Şatonun içinde kuklalar , minyatürler , ufak tefek gösterimler…
Daha sonrasında elbette Masal Gemisi’ni unutmamak lazım. Karayip Korsanları’ndaki geminin Eskişehir versiyonu. Geminin kamaraları , heykel kaptanları da çok gerçekçi. Biraz dinlendikten sonra Uzay Merkezi’ni gezebiliriz. Yuvarlak bir salon içinde yatarak film izlediğinizi düşünün. Büyük ihtimalle başka aktiviteler de vardır ama benim yaptığım buydu. Bu şekilde ( yani tavana bakarak ) iki animasyon izledim. Biri astronotlar diğeri gezegenler hakkındaydı. Animasyonlar bittikten sonra çıkışa doğru yol alırken karşınıza dünyaca ünlü yapıların maketleri çıkıyor. Süleymaniye’den Tac Mahal’e kadar bir sürü maket… En sonunda Bilim , Deney Merkezi’ni görecektim ama ben geldiğimde kapanıyordu , yetişemedim. Göremediğim başka şeyler de var mı bilmiyorum ama gezdiğim kadarıyla da bana yetti.
2- KENTPARK
Yeşillik sevenlerin tam da aradığı mekan. Açıkçası gördüğüm en yeşil , en ağaçlı yerlerden biriydi. Çok büyük olan bu yerde bir de uzun bir yapay plaj var. Plaj diyorum ama bir kısmına deniz , bir kısmına havuz görünümü verilmiş. Bu kısım ve cafe dışında tamamen doğaya ayrılmış. Onlarca ziyaretçi gelmesine rağmen çok da sessiz ve huzurlu. Eskişehir’i ziyarete gelirseniz burayı görmeden gitmeyin sakın. Benden size tavsiye.
3-PORSUK ÇAYI
Şehrin içindeki bu nehir , şehre Venedik havası veriyor. Çevresinde cafeler , restoranlar , barlar var. Üniversiteli arkadaşların en sevdikleri yer burası. Onlar gitar çalarken hemen önünüzden tekne ya da gondol geçiyor ve Eskişehir’in romantik yönünü gözler önüne seriyor. Elbette yine bol yeşillik olduğu ve yakınında uzun bir yürüyüş yolu olduğu unutulmamalı.
4-HALLER GENÇLİK MERKEZİ
Küçük ama sevimli bir yer. Gençlik Merkezi denmesinin sebebi tam da gençlere hitap eden bir yer olması. Pizzacılarıyla , takı vb. satan dükkanlarıyla , siyah-kahverengi arası dekorlarıyla çılgın bir yer havası verilmiş. Ben bir gidip görün derim.
5-ESKİŞEHİR BALMUMU MÜZESİ
Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin çalışmaları ile oluşan bu müzede Mustafa Kemal Atatürk’ten Kanuni Sultan Süleyman’a , Adile Naşit’ten Nurgül Yeşilçay’a pek çok kişinin balmumu heykeli mevcut. Yaklaşık 200 adet heykelin olduğu biliniyor. Fotoğraf çekimlerinin kimisi ücretli , kimisi ücretsiz. En sonda da hediyelik eşya dükkanı yer alıyor.
Diğer önemli mekanlar : Kurşunlu Cami ve Külliyesi , Tarihi Odunpazarı Evleri , Cam Sanatları Atölyesi , Ahşap Eserler Müzesi , Şelalepark , Eti Arkeoloji Müzesi…
Şimdi gelelim yazının başlığına… Bu şehirde en dikkat çeken hususlardan biri sürekli karşınıza heykel çıkmasıdır. Bir an gelir Mal Hatun heykeli çıkar karşınıza , bir an gelir bankta oturup sohbet eden iki yaşlı teyze heykelleri. Bu sarı renkli heykeller o kadar çoktur ki bir yerden sonra heykele doyarsınız.  Ama  “Yapanların eline sağlık ” demeden de geçmezsiniz.
Ne diyelim , Eskişehir ermiş muradına , biz çıkalım kerevetine…

What do you think?

2 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Merve Parlakyıldız

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim görmekteyim. Yazdığım öykü ve şiirler mevcut.

Yıllık üye

Bir cevap yazın