in ,

Kadınla Başlayan Evrim

kadın1

Kadın olmalı en başta, korkusuz, bilge.

Evrimin ve yahut yaratılışın geldiği son nokta. En kompleks varlık kadınlar. Gerek bilimsel çalışmalar gerekse er zihninin derinliklerindeki hissiyat söyler bunu. Söyler de kabullenmez eril toplum, korkar değişmesinden düzenin.

Anneler kız çocuklarından ziyade erkek çocuklarını eğitmelidir fikrimce. Erkek çocuklarına anlatmalıdır, homosapiens türünü diğer hayvan türlerinden farklı ve üstün kılanın içgüdülerinin ilerisinde düşünme ve karar verme mekanizması olduğunu.Çoğalma içgüdüsüyle dahi hiçbir hayvanın dişisiyle zorla cinsel ilişkiye girmeyeceğini ve bunun üstün ırk olarak tanımlanan insanlık için ne büyük bir utanç olduğunu anneler anlatmalı evlatlarına. Her alanda kız ve erkek çocuklarının eşit ve hür olduğu bilinci oluşturulmalıdır. Şiddetin hiçbir türlüsünün kabul görülemeyeceğini, insana insan olduğu için değer verilmesi gerektiğini öğretecek kişi annedir. Baba figürünün de bir anne tarafından yetiştirildiği gerçeği unutulmamalı. Anneler erkek çocuklarının da bir gün evlat sahibi olacağı bilinciyle onlara yaklaşmalı ve şiddetin sözlü, fiziksel, psikolojik kısacası hiçbir türlüsünün insana yakışmayacağını öğretmeli.

Bir toplumun evrilmesi ve bir davranış ya da tutumun alışkanlık veya kültürel değer haline gelmesi için gereken sürenin yüz yıl olduğunu okumuştum. Anneler korkmamalı, dik durmalı, okumalı, okutmalı ve öğrenip öğretmeli. Belki şimdi anne olan ya da yakın zamanda olacak nesil göremez ama torununun çocukları ya da en kötü ihtimalle torununun torunları görür toplumun yeni, insanca halini. En kısa yol her zaman bizler için en cazip seçenek olsak da, umudumuzu bağladığımız yarınlar için gerekli opsiyon her annenin katılımıyla gerçekleşecek. Sonrasında kız ve erkek evlatlar gelecek nesle aktaracak ve böylece kümülatif şekilde huzur dolu bir topluma evrilecek toplum.

Her ebeveynin taşın altına elini koymasını dilemeyeceğim. Her insanın gereğini yapması dileğiyle.

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by İrem Demirel

Anadolu Üniversitesi- MATSE

Yıllık üye

Bir cevap yazın