in

Kapatılan işletmelerin fatura ve kredi ödeme durumları

kriz

 İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Coronavirüs Tedbirleri” konulu ek bir genelge daha gönderdi. 

Genelge ile bugün saat 24.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacak.

Bu işletmelerin fatura ve kredi ödemeleri nasıl olacak? sorusunu akıllara getiriyor. Binlerce işletme bugün itibariyle 2. emre kadar kapalı kalacak, ancak işletmelerin giderleri, kredileri ödemeleri ve kendi geçimlerini sağlayabileceği bir çözüm yok. En azından şuan için alınmış bir önlem görünmüyor ne yazık ki.

İnsanlar bu gibi olağanüstü durumlarda  birikimlerine yönelirler. Bankalardaki birikimlerini almak istediklerinde bankalar ödemelerini verdiği krediler aracılığıyla yapar. Merkez bankası, bankaların kasalarında para tutmasını zorunlu kılar ama ödemeler yine de sekteye uğrar. Bu durumda bankalar kapatılan işletmelerin kredi ödemelerini mi erteleyecek? Ertelerse faizler nasıl işleyecek?

İşin içinden çıkılamayacak bir hal alacağı belli. Umarım her şey bizim lehimize olur. Zaten geçimin git gide zorlaştığı bir dönemdeyiz. Üzerine bu virüs belası hiç iyi olmadı. Umarım en yakın zamanda çözüme ulaştırılır.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kahverengi Yazar

Written by Yakup Udül

Keyifli okumalar..

Bir cevap yazın