in

TAK nedir?

190220161954126910244 2

PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF), Ankara’da 28 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan bombalı saldırıyı kurucuları arasında PKK’dan ayrılan bazı örgüt üyelerinin de bulunduğu TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri / Teyrê Bazên Azadiya Kurdistan) örgütünün üstlendiğini ileri sürdü.

TAK’a ait olduğu öne sürülen internet sitesinde saldırıyı gerçekleştiren kişinin Zınar Raperin olduğu ileri sürüldü. Söz konusu internet sitesinde saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu saldırı, Cizre’deki bodrum katlarında öldürülen savunmasız sivillerin öcünü almak için gerçekleştirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

ANF’de yer alan haber şöyle: “17 Şubat akşam saatlerinde Ankara’da Türk askerlerine yönelik yapılan eylemi TAK üstlendi. TAK, eylemi gerçekleştiren militanın kimlik bilgilerini de açıkladı.”

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU PYD’Yİ İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara’da askeri servis aracının geçişi sırasında yapılan bombalı saldırının failinin 1992 Amude doğumlu PYD’li Salih Neccar olduğunu söylemişti.

MÜSLİM ‘BİZ SORUMLU DEĞİLİZ’ DEMİŞTİ

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, intihar saldırısından sorumlu olmadıklarını söylemişti. Müslim Reuters’a yaptığı açıklamada da saldırıdan sorumlu olmadıklarını belirterek Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki çatışmaları tırmandırmak istediğini ifade etmişti. Suriye’nin Rojava bölgesinde bulunan Cezire kantonunun Yasama Meclisi Eş Başkanı ve PYD Amude yetkililerinden olan Hakem Xalo, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Amude kentinde Neccar soyadlı YPG’ye üye kimsenin olmadığını vurgulamıştı.

CEMİL BAYIK: MİSİLLEME EYLEMİ OLABİLİR

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, “Saldırıyı kim yaptı bilmiyoruz ama Kürdistan’daki katliamlara bir misilleme eylemi olabilir” demişti.

Kürdistan Özgürlük Şahinleri;

(Kürtçe: Teyrêbazê Azadiya Kurdistan, TAK) altyapısı 1993 yılında oluşturulan, fiili olarak ise 2004 yılında kurulan,Türkiye’nin metropollerinde, turistik yerlerinde ve çeşitli stratejik bölgelerine karşı; sabotaj,bombalama veya kundaklama gibi eylemler yürüten silahlı paramiliter grup.

Örgüt, ABD tarafından küresel terörist ilan edilmiştir.

Saldırıları

Örgütün eylemleri genelde turistik bölgelerde yoğunlaşmış,Muğla,İzmir, Antalya gibi şehirlerde eylemler yapmıştır. Bunun yanında çeşitli orman yangınları da örgüt tarafından üstlenilmiştir

  • 16 Temmuz 2005’te Kuşadası’nda bir otobüsün patlatılması sonucu 3’ü yabancı 20 kişi yaralanmıştır.
  • 5 Nisan 2006’da Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul temsilciğine saldırı gerçekleştirilmiştir.
  • 28 Ağustos 2006’da Marmaris’te ve Antalyada’da saldırılar düzenlemiş ve bu saldırılarda çok sayıda kişi yaralanmış, 3 kişi ölmüştür.
  • 22 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen, İstanbul’un Halkalı ilçesinde askeri personel taşıyan otobüse uzaktan kumandalı bombayla gerçekleştirilen ve dört asker, bir sivilin öldürülmesiyle sonuçlanan eylemi üstlenmiştir.
  • 2010 İstanbul saldırısı: 31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Taksim’de 32 kişinin yaralanması olayını, olaydan 4 gün geçtikten sonra üstlenmiştir. 20 Eylül 2011 Ankara Kızılay’da 3 kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı 2 gün sonra üstlenmişlerdir.
  • 23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı 2 gün sonra üstlenmiştir.
  • 2016 Ankara saldırısı: 17 Şubat 2016 günü Ankara Kızılay’da askeri servis aracına bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmiştir. TAK, Olaydan 2 gün sonra saldırıyı üstlenmiştir.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Davut Yeşil

Yıllık üye

Bir cevap yazın