Anime Japonca animasyon anlamına gelir. Kısaca çizgi filmin Japon hali. Kendine has çizimleriyle diğer animasyonlardan kendini rahatça ayırır. Özellikle büyük gözler, Olayların uzun süre anlatılması, duygusal yoğunluğun uzunca hissedilmesi, Birazda Japon kültürünü yansıtması, Kan,vahşet,cinsellik gibi konuları rahatça kullanmasıyla ele alınabilir. Anime çizgi filmden ayrı olarak bazı animeler +18 içerikler kullandığı için televizyonlarda yayınlanamaz. Bu yüzden çizgi filmler gibi herkes tarafından bilinmemektedir. 2000’lerde Pokemonun çocukları kötü etkilediği gerekçesiyle televizyonda yasaklanması bu sektörün çok yanlış anlaşılmasına sebep olmuştur. Anime sadece tek tür değildir. Okul, macera, komedi, büyü, doğa üstü, dram, fantastik, korku, mecha, psikolojik, spor, politik ve romantizm gibi konuları mevcuttur. Ayrıca Animelerin konusu her şey olabilir, bu yüzden çok küçük çocuklar için eğitim ve komedi türü içeren animeler olduğu gibi tamamen yetişkinlere yönelik, felsefe, psikoloji, savaş, şiddet, cinsellik gibi konuların işlendiği film kalitesinde senaryoları olan animeler vardır.

Anime tarihi 20’nci yüzyıl başlarında Japon film yapımcılarının Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’daki animasyon tekniklerini keşfetmesiyle başlamıştır. Bu dönemde Japonya’da filmlere alternatif bir hikaye anlatımı sunabilen animasyon oldukça popüler olmuştur. Amerika’da filmler ve şovlar için oldukça büyük bütçeler mevcut iken, Japonya’da küçük bir piyasayı ve bütçe, yer, ve aktörlük eksikliklerini de taşıyordu. Batılı aktörlere benzeyen aktörlerin bulunmaması Avrupa, Amerika ve fantezi dünyalarında Asyalı oyuncuların var olmasını imkansız kılıyordu. Animasyonun değişik kullanımları Japonlara benzemeyen karakterler ve yerlerin yaratılmasına sebep vermiştir

Animeler çizgi filmlerden farklıdır. Anime bir çizim sanatıdır. Çizgi filmler genellikle çocuklara yöneliktir. Anime çok farklı türleri bünyesinde barındırır ve kendini çizgi filmlerden ayırır. Çizgi filmlerde genellikle yoğun işlenmez kan ve vahşet işlenmez ama animelerde kan görmek normal sayılır. Görsel olarak animelerde büyük gözler, uzun bacaklar, ilginç suratlar, tuhaf yaratıklar gibi özellikler vardır. Bunu Japonların çekik gözlü ve kısa boylu oldukları için kendilerini komplekse bağladıklarını varsayanlar mevcuttur. Anime dünyası geniştir. Kendine has havasıyla insanı çok uzak diyarlara götürür. Zaman zaman akıl oyunlarıyla aklımızda soru işaretleri bırakırken zaman zaman bizi göz yaşlarına boğarak duygusal çöküntüye götürür.

En uzun anime Guinness rekorlarında.1969’dan beri devam eden ve genellikle her hafta Japonya reyting listesinde en üst sırada olan Sazae-san, Sazae isimli bir kadının ailesiyle olan maceralarını konu alıyor. 46 yıldır devam eden anime serisinin yayın sayısı 7300’ü geçmiştir. The Simpsons 27 sezon toplam 574 bölümdür. Sazae-san 7300 bölümle en uzun çizgi dizi the Simpsons’ı büyük farkla geçmiş bulunmakta.

En iyi Animelerden bahsetmek gerekirse bu kişiden kişiye değişir ama en çok beğenilme oranlarına göre sıralama yapılmıştır.

1Death Note

2Sword Art Online

sao_videogame.jpg (1920×1080)

3Shingeki no Kyojin

a4.jpg (1280×720)

4Fullmetal Alchemist

4447 (1600×600)

5Code Geass

codegeass1024et1.png (1024×640)

6Naruto


7Bleach

ichigo-vs-ganryu.jpg (1920×1080)

8Steins Gate

Steins;Gate.full.1641928.jpg (6075×4081)

9Elfen Lied

lucy.jpg (1024×768)

10Fairy Tail

167128.jpg (1636×1215)

11Bonus 1: One Piece

946708.jpg (636×379)Bonus 2: No Game no Lifemaxresdefault.jpg (1920×1080)

Not:(Sıralamalar sürekli değişmektedir)

 

 

2
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Deniz Temurcanbaris Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Deniz Temurcan
Yazar

Gerçekten harika bir liste olmuş ! Death Note ve Sword Art Online’ın bendeki yeri çok ayrı o yüzden ikisini de ilk 2 sırada görmek beni çok mutlu etti ama bence listeye Free! de girmeliydi 🙂

Barış Oğuzcan
Yazar

Zaman yolculuğu ve paradoksunu çok iyi ve eğlenceli bir şekilde anlatan Steins Gate eğlenceli karakterleri ile beğendiğim bir anime.