in

Başucu Olması Gereken ; Dinle Küçük Adam

1434194606

Eksiksiz her bireyin başucu olması gerekeninden. Eksiksiz diyorum çünkü hayatında sadece bir kitap okuyacaksan o kitap bu olmak zorunda. Neden mi ? Sigmund Freud öğrencisi psikanalist ve psikiyatrist Wilhelm Reich’in Dinle Küçük Adam’ı tam olarak hayat değiştiren, birey olmayı öğreten cinsten bir başyapıt çünkü.
Kitapta küçük adama sesleniş var. İnsanca bir sesleniş, insan olmaya sesleniş ve hatta sarsıcı bir çağrı var. Sesleniyor Wilhelm Reich küçük adama, çünkü korkuyor ondan. Çünkü sadece kendine verdiği zararla kalmıyor küçük adama, tüm topluma küçük adamın zararı.
Ne mi bekliyor olacak kitabı bitirdiğinde ? Önce kendi içindeki küçük adamı fark edecek ve sonra etrafındaki küçük adamların fazlalığını fark edeceksin. Ardından ise büyük adam nedir, nasıl olunur sorularına cevap bulacaksın. Ve farkındalığını tamamladığın an büyük adamsın.
En iyisi sizleri Wilhelm Reich ile baş başa bırakmak…

”Kendine bakmaktan korkuyorsun, eleştiriden korkuyorsun Küçük Adam; sana vereceklerini vaat ettikleri yetkiden korktuğun gibi korkuyorsun. Bu yetkiyi nasıl kullanacağını bilemezsin. Başka bir biçimde yaşayabileceğini düşünmeye cesaret edemiyorsun: Koyun gibi güdülmek yerine özgür yaşamak, taktikler uygulamak yerine açık davranmak, bir hırsız gibi gecenin karanlığında sevmek yerine açık açık sevebilmek düşüncelerine yer vermiyorsun kafanda. Kendini küçümsüyorsun, Küçük Adam.”

”Büyük adam, ne zaman ve hangi alanda küçük adam olduğunu bilir. Küçük Adam, küçük olduğunu bilmez ve bunu bilmekten korkar.”

“Bilginin umuta yol açtığını anlamıyorsun!”

”Diyeceksin ki, «Sana inanmaya kalkmadan önce yaşam felsefeni bilmek isterim.» Yaşam felsefemin ne olduğunu duysan, tabanlarını yağlayıp Savcıya koşacaksın, ya da «Amerika’ ya Karşı Etkinliklerle Savaş Komitesi »ne, ne bileyim, FBI’a, GPU’ya ya da «San Basın»a, Ku-Klux-Klan’a ya da «Dünya Proleterlerinin Liderleri »ne koşacaksın; ya da belki yalnızca koşacaksın. Oysa:
Ben bir Kızıl ya da Kara değilim, Beyaz ya da San değilim.
Bir Hıristiyan değilim ben, bir Yahudi, ya da Müslüman değilim. Ne Mormon’um ne de çokeşlilik savunucusuyum;
Eşcinsel, anarşist ya da boksör de değilim ben.
Karımı elimde bir evlenme cüzdanı olduğu için ya da cinsel açlıktan kıvrandığım için değil, onu sevdiğim ve istediğim için kucaklarım.
Çocukları dövmem, balık avlamam, bir ceylanı ya da tavşanı vurmam. Ama iyi bir nişan-cıyımdır, on ikiden vurmayı severim.
Briç oynamam, kuramlarımı yaymak için kokteyl partileri de vermem. Öğretilerim doğruysa kendi kendilerine yayılacaklardır.
Akla uygun olduğu sürece bütün yasalara uyarım, ama katı ya da anlamsız kural ve yasalarla savaşırım.”

”Yalnız ve yalnız küçük değilsin sen, Küçük Adam. «Büyük anlar» da var yaşamında, «sevinçten uçtuğun» anlar, «mutluluktan başının döndüğü» anlar da var. Ama daha yükseklere uçacak, mutluluğunu artıracak direnç yok sende. Uçmaktan korkuyorsun, yükseklerden ve derinliklerden korkuyorsun sen. Nietzsche yıllar önce çok daha güzel söyledi bunu sana. İçindeki insanı aşmak için seni bir ‘Übermensch», bir üstün insan yapmaya çabaladı. Onun »Übermensch» dediği senin «Hitler» in oldu. Sense *Untermensch* (aşağı insan) olarak kaldın.”

”Artık bir Untermensch olmayı bırakmanı ve kendin olmanı istiyorum.”

”Önemli olan tek bir şey vardır: Sakıngan ve korkak kimselerin yürüdüğü yoldan başka bir yönü gösterse, seni sürüden ayırsa bile, yüreğinden gelen sesi dinle.”

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by mortaldance

Anadolu Üniversitesi, 1994

Yıllık üye

Bir cevap yazın