in

Bilgi Edinmenin 10 Yolu

image001

Bilgi arayışı bir insanın içinde saklıdır. Bazıları entelektüel gelişim için yararlanırken, bazıları onu edinmede çaba harcamazlar. Bilgi, kişisel gelişim için bir yoldur ve bir kişi daha ileri gitmek için yol ve yollar bulabilecek kadar meraklı olduğunda elde edilebilir.

Bilgeliğe kavuşan ve incilerini başkalarıyla paylaşmak isteyen mutlu insanlar var. Bu aydınlanmış beyinler, edinilen bilgilerden dolayı dünyanın daha iyi bir yer olmasına yardım eden toplumumuzun temelidir. Bilgi vazgeçilmezdir ve kapalı kapılar açma yeteneğine sahiptir. Çünkü arayıcısının hayal gücünü, yaratıcılığını ve hafıza bankasını artırabilir. Bilgi edinme yollarına gelin beraber bakalım.

1) Sezgi

Sezgi, gerçeklere dayanmayan güçlü bir duygudur. Sezgiye inanmayan insanlar elbet olsa da bu kavram oldukça önemlidir. Temel bir örnek verecek olursak bir öğrenci bir makine mühendisliği için zorlanıyor, ancak sezgisi dijital alanda daha iyisini yapacağını söylüyor. Bu sezgi paha biçilmezdir, çünkü öğrenci kendini en iyisini anlar ve sezgisinin dinlenmesi gerekir.

Olumlu kullanılırsa bilgi edinmede yol gösterici bir güç ve motivasyonel araç olabilecek içgüdülerimizdir. Örnek olarak bugün dijital pazarlama artıyor ve dijital pazarlama hakkında bilgi edinmeniz gereken sezginiz buysa, elbette Udemy gibi siteleri de aynısını öğrenmek için kullanın. İlerlemek için bilimsel kanıtlara ve mantıklı akıl yürütmeye ihtiyaç duyduğunuz için yalnızca içgüdülere güvenemezsiniz, ancak içgüdülerimizin bizi doğru yöne götürebileceği ve daha sonra bize yararlı olacak bilgi ve becerileri edinmeye teşvik edebileceğimiz zor bir gerçektir.

2) Araştırma

Bilgi edinmenin en iyi yollarından biri konuyu araştırmaktır. Günümüz dünyasında mevcut bir bilgi okyanusu var, doğru ortamı seçmek ve onu memnun etmek için bize bağlı. Youtube , Wikipedia, eğitim siteleri, istediğiniz her şeyi öğrenebileceğinizin kanıtıdır.

Tteknolojiler bizim yararımız için birçok kapı açmışlardır ama eğitimsizler için korkutucu bir şey olarak gözükebilirler. İnternet, birkaç tıklamayla ve hayati anahtar kelimelerle uygun bir arama yapılmasını sağlayarak bir nimet olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca bilgi edinmek ve bu verileri gereksinimlerinize göre kullanmak için kütüphanelerden yardım alabilirsiniz. Bir konuyla ilgili araştırma yapmak oldukça kolaylaştı ve öğrencinin kendisine yardımcı olacak doğru ortamı seçmesi gerekiyor.

3) Kavramlarınızı temizleyin

Açık konsept, aklımızı çevremize açar ve bizi çeşitli şeylere açık tutar. Günlük bir rutini takip etmek kolaydır, çünkü tüm eylemlerimiz otomatik olarak eğimli olduğundan büyük bir çaba sarf etmemize gerek yoktur. İlerleme yeri olmayan bir telaş içinde sıkışıp kaldığınızı biliyor musunuz? Bilgi edinme çabanızda ciddi yankılar olabilir.

Kendinizi böyle bir durumda bulduğunuzda derin bir nefes alın, arkanıza yaslanın, eylemlerinizi düşünün ve ardından önceki tüm faaliyetler için zihninizi temizleyin. Bazı yeni ve ilginç gerçekleri edinmek için yeni bir konseptle yeni bir başlangıç ​​yapın. Kişisel memnuniyetiniz ve iyiliğiniz hakkında bilgi edinmek için tereddütleri kaldırın, kesin olun ve yaşamdaki amacınızı bulun.

4) Yetki

Yaşamımızdaki otoriter bir figür düşünce sürecimize yön verebilir ve bizi bilgi edinmeye zorlayabilir. Bir bireyin başarılı bir şekilde belirli bir yöne doğru itilebildiği en yaygın yollardan biridir.

Doktor, çocuklarını tıbbi bilgiye yöneltir ve tavsiyede bulunur; bir avukat, çocuklarına hukuka, politikaya yönelik bir politikacıya tavsiyede bulunur.

Çoğu durumda, insanlar ebeveynleri, öğretmenleri, meclis üyeleri ve dini otorite gibi kendileri üzerinde dolaylı ve dolaysız yetkisi olan birini dinleme alışkanlığına sahiptir. Bilgi edinmek için bir temel olabilir, ancak günün sonunda, yaşamında bilgi edinmek için kendisini ne kadar iyi idare edeceği ve hangi yolu kullanacağı belli bir kişiye bağlıdır. Gelişiminizle ilgili olarak rapor edebileceğiniz birini bulabilirseniz, bu bilgi edinmede daha iyi olabilir.

5) Kitap okumak

Daha önceki zamanlardan beri, bireyler için bilgi edinmenin en iyi yolu, içeriğe ilişkin kitaplar okumaktı. En uygun bilgi kaynaklarından biridir ve kullanılabilirliği eşsizdir. Ciltsiz kitapların elde edilmesi kolaydır ve sınırlaması yoktur. Sadece zamana, çabaya ve eğime ihtiyaç duyuyor .

Günümüzde kitaplar internet yardımı ile açılabilen çeşitli portallarda da mevcuttur. Evinizden çıkmanız ve bir satın alma işlemi yapmanız gerekmez, sadece siteye gidin ve birkaç tıklama ile açık ve ücretsiz platformda gezinebilir veya tercihinize göre alışveriş portallarından satın alabilirsiniz. İnternetin tek dezavantajı, her zaman ve her yerde erişilememesidir. Bir kitap okumak, okuyucularla, beyin formlarımızı harekete geçiren ve hayal gücümüzü geliştiren dijital formlarda okumaktan daha iyidir. Her birey kendi tercihini seçmek zorundadır, çünkü günün sonunda bilgi edinmek “nasıl ve neden”den daha önemlidir.

6) İyi alışkanlıklar

Kişisel memnuniyetinize bilgi edinmenize yardımcı olacak iyi alışkanlıklar geliştirin. Bilginin yolu kararlılıkla ve sıkı çalışmalarla dolu olduğundan kısayolları bulmaya çalışmayın. Bunu basitçe düşünerek bilgi edinemezsiniz, aksi takdirde bu geniş dünyadaki her birimiz Sokrat olacaktık. Hiç şüphe yok ki zor bir yol bu yüzden biraz karmaşık olsa da doğru olanı seçti. İyi alışkanlıklar bir nimettir ve hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olacaktır.

7) Rasyonalizm

Rasyonalizm bilgi edinmenin harika bir yoludur. Sadece sağlam gerçekleri içeren herhangi bir tahmin içermez. Bir kişi aklının içine dalmalı ve herhangi bir düşünce sürecinin rasyonalizmi sırasında faydalı olacak kanıtlama muhakeme güçlerini edinmelidir. İnsanlar konuyla ilgili tüm gerçeklere sahip olmasalar bile kararlara ulaşmak için mantığı kullandılar. Rasyonalizm, birçok kişiye daha iyi beceri ve bilgi edinme yönünde ilham veren motive edici bir güç olduğunu kanıtlamıştır.

8) Gerçekçi tarihler

Çabalarınızda ciddi iseniz, ulaşılabilir hedefler belirleyin. Hayaller pratik olmayabilir, ancak ciddi şekilde elde etmek istiyorsanız hedeflerin gerçekçi olması gerekir. Bin sayfalık bir kitabı tek bir günde anlamayı bitireceğinize söz veremezsiniz. Her gün sizi biraz daha ileriye taşımak ve öngörülen son tarihe ulaştırmak için teşvik edecek sürdürülebilir bir hedef belirleyin. Aceleyle düzgün bir anlayış olmadan hareket etmek istenen etkiye sahip olmayacaktır, bu nedenle amacınız sadece rastgele olmak değil, bilgi edinmektir.

9) Kendinize inanın

İnanç, bu dünyada her şeyi başarabilecek bir güçtür. Bilgi edinmek için kendinize inanın. Başarmak için belirlediğiniz şeyi yapabileceğinize dair inancınız, sizi motive eden, sizi cesaretlendiren ve doğru yönde iten muazzam bir güce sahiptir. Şüphe ve olumsuzluklar ayaklarınız üzerinde zincirlenemez ve sizi çabalarınızdan caydıracak güçleri yoktur. Vizyonunuza inanın ve pozitif kalın, çünkü sadece o zaman arzu ettiğiniz şeyi her şeyin üstünde elde edebileceksiniz.

10) Hatalardan öğrenin

İnsanlık hata yapmaktır. Bilgi edinme yolunda bazı hatalar yapmış olabilirsin. Bu hatalardan ders al ve tekrar etmemeye çalış. Başarısızlık insan yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır ve ayrıca onlardan öğrenmeye ve daha sonraki girişimlerimizde daha iyi olmaya istekli olduğu için harika bir motivasyon aracıdır. Şimdi doğru rotada olduğunuzdan emin olun, bu nedenle planlayın, düzeltmeler yapın ve ardından tekrar daha kuvvetli ve kararlı bir şekilde sürece başlayın. Bilgi yolu zorluklarla doludur, ancak kesin kararlılık ve inanç hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

Yazar: Sezgin KOYUN

Dumlupınar Üniversitesi İşletme Doktora Programı

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Misafir Yazarlar

Misafir yazarlardan gelen içerikleri paylaşıyorum.

Siz de göndermek istiyorsanız detaylı bilgi ;
Misafir Yazarlık

Yıllık üye

Bir cevap yazın