in

Bir motivasyon kaynağı olarak: Amerikan Kartalı

eagle free wallpapers

Bazen öyle anlar oluyor ki her şey olmadığı kadar tıka basa karanlıkla ve umutsuzlukla dolu oluyor. Her şey senin için başlamadan bitiyor, yenilgiyi baştan kabul ediyorsun. Ama sana şunu söyleyebilirim ki sevgili okur, dünya dediğimiz bu geniş gök kubbe, baştan sona Allah’ın yarattığı motivasyon kaynaklarıyla dolu. Örnek mi? İşte karşında Amerikan Kartalı.

Bir belgeselde denk gelsen bu kartala, muhtemelen “Ortalama 70 yıl yaşarlar.” dediklerini duyacaksın ama gel gör ki bu kartaldan kartala tam 30 yıl kadar farklılık gösteriyor.

Bu kartal 40 yaşına bastığında önüne çıkan iki seçenek oluyor: Ölümü beklemek ya da yeniden doğmak. Çünkü artık gagası kendi boğazına kadar sivrilip kalınlaşarak avını yakalayamaz, tüyleri iyice büyüyüp kabarınca ağırlık yaparak uçamaz, pençeleri eski keskinliğini kaybedip avını yakalayamaz hale gelmiştir.
Biz ikinci seçenek üstünde duracağız. Yeniden doğmayı seçen kartal bir dağın zirvesinde kendine uygun bir yer bulur. Burada bir nevi ‘inziva’ya çekilir.

İşe önce gagasından başlar. Bulduğu sert bir kayaya gagasını defalarca ama defalarca vurur. Artık öyle bir noktaya gelir ki gaga etten ayrılıp düşer. Belli bir süre gaganın tekrar çıkmasını bekler. Gaga tekrar çıkınca bu sefer pençelerine yönelir ve her birini teker teker söker. Pençeleri de tekrar çıkınca bu sefer hem gagası hem pençesiyle eski tüylerini yolmaya başlar. Uzun bir süre sonra tüyleri de gür olarak tekrar çıktığında geride sancılı bir 150 gün geçmiştir. Peki, bu 150 günün ödülü neydi biliyor musun sevgili okur? Tam 30 yıl. Doğru duydun. İşte bu yüzden Amerikan kartalı 70 yıl yaşıyor derler. Ama gördüğün gibi, sadece acıya dayanan ve cesur olanlar için geçerli bu.

Sen de hayatında bir engelle karşılaştığında ani bir karar vermek yerine tıpkı kartalın yaptığı gibi kendi dağını seç ve orada kendini sorgula. Kendini analiz et, engeli aşabilmek için budanması gereken yerlerin varsa buda. Ama sakın şunu aklından çıkarma: Bütün bunlar fedakârlık ve zaman ister.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Turuncu Yazar

Written by Eyüpcan Işık

Gökyüzü sinmiş hikayelerin fedaisi.

Bir cevap yazın