içinde

Biz Seninle Elif’te Tanıştık

WhatsApp Image 2020 11 05 at 00.33.23

Elif bir kapı. Geçmişe, seninle çoktan tanıştığımız yere açılan, bizi bir kez daha buluşturan bir kapı. Şimdiki zamanda bu kadar kısa vakitte birbirimizi asırlardır tanıyor gibi hissetmemizin sebebi de bu. Çünkü bu sadece bir his değil, gerçek. Biz seninle Elif’te tanıştık.

Hayattaki en belirleyici şeylerden biri de önem sıralamasıdır. Çalışma disiplinimizi belirleyen, hangi mesleği seçeceğimiz konusunda bizi yönlendiren, kısacası kaderimize yön veren yegane şey budur. Benim için de bu sıralama oldukça basittir. Ailem, çalışma hayatım, arkadaşlarım ve aşk. Görüyorsun senin sıran aslında en sonda. Ama dedim ya biz seninle Elif’te tanıştık diye. Bu yüzden bu hayatımda seni gördüğüm andan itibaren tüm sıra bozuldu. Daha ilk anda anlamıştım. Bir başka hayatta daha karşılamış hatta belki de bir bütün olmuştuk. Herkese kapı duvar olan benim sana olan yakınlığım bundandı. Hatta o bindiğimiz dönme dolapta da yalnız değildik. Her bir vagonunda başka hayatlardaki biz vardık. Sen buna dejavu de. Ben Elif diyeceğim.

Vedalara çoktan alıştık. 19 yıllık bu hayatımda küçüklü büyüklü birçok örneğini yaşadım. Diğer hayatlarımda olanlardan bahsetmeyeceğim bile. Senin de öyle biliyorum. Ben senin hakkında ne kadar az şey biliyorsam Elif’te de o kadar çok şey bilirim. Bundan seni kaybettiğimde yaşadığım hayal kırıklığı. Zaten seni birçok kez kaybetmişken, bedene bürünmüş halini de kaybetmek istemezdim. Söylediklerim sana karmaşık gelebilir, anlıyorum. Ama ben çocuk olduğum bir hayatımda en sevdiğim oyuncağım olarak, ikinci dünya savaşında evinde telaşlıca bekleyen bir anneyken oğlum olarak, bir madenciyken yaşadığım kazada sol bacağım olarak seni birçok kez kaybettim. İçi hala çocuk kalmış genç bir yetişkin olduğum bu hayatımda ise en yakın arkadaş, sırdaş, koskocaman bir duvar, sevgili olarak seni bir kez daha kaybettim. Belki bir başka biz Elif’te durmuş şu halimize gülüyoruzdur. Şimdi daha iyi anlıyorsundur umarım. Bana benliğini keşfettirdiğimi söylemiştin ya, ne kadar doğru bilmem ama aslında ben hiçbir şey yapmadım. Çünkü biz seninle Elif’te tanıştık.

İnat edişimin sebebi de bu. İçimde bir yerlerde bir olmamız gerektiğine eminim hala. Hayatıma girdiğin zaman, sana içimi açmışken kayan yıldız… Bunlar tesadüf değil, olmamalı. Sende zamana çok takılma. Sana göre iki hafta olsa da benim için birkaç hayat süren bir birlikteliğimiz var. Eğer bir gün kaybetmiş ya da yorgun hisseder ve eve dönmek istersen Elif’e gel. Ben ve yaşanılacak güzel günler seni orda bekliyor olacağız. Acıyı neşede saklamayı bırak ve gel. Beni soran olursa da onlara hikayemizden bahset. Çünkü sen de biliyorsun: biz seninle Elif’te tanıştık.

Ne düşünüyorsun

Bir cevap yazın