in

Başarı Stratejileri

shutterstock 150064880 scaled

Başarı nedir? Neden başarılı olmalıyız? İyi geliri olan bir işe sahip olmak, Son model lüks arabalara binmek bunlar başarı mıdır? Şöhret, servet, insanın sahip olabileceği herşey midir? Başarı söz konusu olduğunda herkesin aklında farklı şeyler ortaya çıkar. Çok az insan başarının gerçek tanımının farkındadır. Başarmak kendimiz için belirlediğimiz hedefe ulaşma arzusu ve bunun sonucunda elde edeceğimiz maddi ve manevi ödülün elde edilmesidir. Başarı kazanç ve hedefe ulaşarak istediğimizi elde etmenin verdiği duygudur. Bu süreçte kimileri başarılı olur kimileri başarısız. Neden bazıları başarılı olurken diğerleri olamaz? Başarı dediğimiz sadece sonuçlardır. Bu süreçte verdiğimiz emeklerimizi ve çabalarımızın karşılığını aldığımız zaman başarıya ulaşmış oluruz.Başarının anahtarı aslında kendi içinde yatar. Başarıya ulaşmak için sahip olduğumuz ama farkında olmadığı taktiklerden bahsedeceğim.

KENDİNİZ

Başarılı olmak sizin elinizde Motivasyon kaynağından en güçlüsü kendinizsiniz. Çünkü herşey sizde başlar. Sizdeki başarma isteği kadarıyla başarıya yaklaşırsınız. İçinde olduğunuz toplumun ve dış çevrenin motivasyonunuza etkisi vardır. Dış çevreniz sizin motivasyonunuzu arttırabilir veya azaltabilir; ama en sonunda bütün kaynaklardan yararlanmanızı ancak kendi fikirleriniz, kendi davranışlarınız ve o işe olan heyecanınız sağlayacaktır. Olumlu düşünmek olumlu davranmayı getirir. Siz meslektaşınıza olumlu davrandığınızda alacağınız tepkide olumlu davranma eğiliminde olacaktır. Motive edici sözler kullanın, Yapıcı öz eleştirilerden bulunun, kendinize anlamlı hedefler seçin.

DUYGULARI YÖNETMEK

Duyguları yönetmek çoğu kişinin başaramadığı bir konu. Duyguları yönetmek, onları bastırmaktan çok farklıdır. Duyguları anlamak ve onları kontrol edip yararlanarak olayları kendi lehinize çevirmektir. İçsel diyaloglar nasıl kontrol edeceğinizde yardımcı olur. Birisine çok öfkelendiğinizde ona zarar vermek istersiniz. Ardından kendinize yapıcı bir iç diyaloğa yönlendirip kontrolü sağlarsınız. Bende ona öyle yaparsam ondan farkım kalmaz. Bu şekilde davranmanın bir faydası yok. Onun seviyesine inmeyeceğim. Olumları mantıklı düşünmenize ve doğru karar vermenizi sağlar. Her duygunun bir anlamı vardır. Kızgınlık, hırs, öfke iyi yönde kullanıldığı zaman ateşleyici bir motivasyon olabilir. Sevmediğiniz insanın bile size bir iyiliği olabilir. ‘Kötü ev sahibi insanı mal sahibi yapar.’  Kötü olaylardan ders çıkarmak insanın kendini geliştirmesinde büyük önem taşır.

HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN

Hayallerinizdeki işi seçmek, yaptığınız işi ilk gün ki gibi sevmenizi sağlar. Severek yaptığınız bir iş sizi asla yormaz çünkü siz onu yapmaktan mutluluk duyarsınız. Önemli olan sizin merakınızı neyin çektiği. Neyi en çok merak ediyorsunuz? neyi yapmaktan hoşlanıyorsunuz? kararlı olun, düşünceleriniz, görüşleriniz ve isteklerinizde kararlı olun. Bunu yaparken de karşınızdakilere saygı göstermeyi unutmayın.

Başarıya ulaşmanın bir tek yolu yoktur. Herkes farklı yollardan geçer ve başarıyı farklı yollarla yakalar. Kendinizi ne kadar verdiğiniz, ulaşmak için ne kadar çaba harcadığınız, ne denli azim gösterdiğiniz sizi diğerlerinden ayıracaktır. İşi başarmak için kişi her zaman hevesli olmalıdır. Yaptıkları ve yapacakları ona mutluluk verdiği sürece başarmaktan zevk alacak, bu zorlu yolun dikenlerine rağmen, daha fazla yapmak isteyecektir.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Merter

Anadolu University- Business administration

Yıllık üye

Bir cevap yazın