in

Batman v Superman: Adaletin Şafağı

batmanvsuperman xlarge

Dc Comic hayranlarının uzun süredir beklediği büyük kapışmanın olacağı Batman v Superman sinemalardaki yerini aldı. Son dönemin en çok konuşulan süper kahraman filmi Batman v Superman: Dawn of Justice’ı inceleyeğim.Sağlam kadrosuyla Ben Affleck, Henry Cavill, Gal Gadot, Jesse Eisenberg’ün yer aldığı ve Zack Snyder’ın yönettiği filmi beraber inceleyelim. Dikkat Spoiler İçerir Okumadan önce filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Şaşırt bizi!

Film 2 saat 31 dakika olup hikayesi ve olay örgüsü açısından insanda büyük beklenti uyandırıyor. Her anı bol bol aksiyon yüklü olmasıyla bizlere göz kamaştıran görsel şölen sunmayı eksik etmemişler. Zaman zaman geçmişe yer verilen filmde olayları bizleri yormadan baştan alarak yalın bir şekilde anlatmışlar. Bu filmde Batman karakteri, Cristian Bale’in canladırdığı Batman karakterinden biraz farklı buldum. Söz konusu Batman’imiz Ben Affleck’in ciddi tavrıyla karaktere bambaşka bir hava katmış. Karakter gayet sert ve hikaye gereği duyguları güzel aktardıkları için karakterdeki ufak farklılıklar göze çarpmıyor. şunuda bilmeliyiz ki Batman’in filmdeki yaşı Cristian Bale’in canlandırdığı Batman karakterinden büyük bu durumda neden önceki Batman’e benzemediğine açıklık getiriyor. Olaylar Superman’in “Man of Steel” filmindeki savaşından başlaması filmdeki en dikkat çekici an olmasını sağlıyor. Bruce Wayne’in Metropolis’e gelmesiyle izleyicilere aktarılıyor. Eğer Man of steel filmini izlediysek olaylarda tam bu şekilde olmuştu şehir büyük zarar görmüştü. Bu filmde de Bruce Wayne’in Metropolis’e gelip Wayne binasını tarumar olmasıyla insanları kurtarma çabasını duygu yüklü şekilde Bruce Wayne’in gözünden bizlere yansıtıyor. Bruce Wayne’in harekete geçmesi an meselesi seyirciye verilmek istenen mesaj güzel işlenmiş.  Bu durum ilerde olacak fırtınanın habercisi olarak büyük önem arz ediyor. Bunları anlatırken iki süper kahramanımızın da her insanın farklı görüşü olduğu gibi onlarında bazı nedenlerden dolayı görüşlerinde farklılıklar oraya çıkacağına işaret ediyor ama yine onların kahraman olduğunu düşünürsek aradaki husumetin fazla uzun sürmeyeceğini biliyoruz. Film savaş var diye haykırıyor fakat basit bir hikaye ile iki kahramanımızın birbiriyle savaşmasını izlemek horoz dövüştürmekten farksız olmuş Bu kadar basit olması beni üzmesiyle birlikte keşke biraz daha ilgi çekici ve karmaşık olmasını tercih ederdim. Her sahneyi anlatmayacağım okuyucuların spoiler yağmuruna tutmak istemem. Söz konusu savaş olduğunda film doyurucu fakat bizleri hayran bırakan cinsten olmamış neler olacağını az çok tahmin edebiliyoruz.

Sana inanıyoruz..

Bu kadar uzatırsanız tadı kaçmaz mı?

Olaylar ilerlerken gelecek olaylara zemin hazırlayan bol bol açıklamalar görüyoruz film sade olmasına rağmen karakter geçişleriyle seyircinin kafasını neden sorularıyla baş başa bırakıyor ve sıkıyor. Kötü adamımız olmazsa olmaz. Kötü adamımız Lex Luthor klasik kötü adam olarak yerini almış. Ortaya bir laf atıp çekilen tipten bir karakter tam da beklediğimiz gibi. Filmdeki tüm karakterlerin anlatımına yer verilmesi hikayede kopukluklara neden oluyor. Filmde karakterlerimizin anılarına ve rüyalarına yer vererek düşündürmeye çalışmışlar ama ilgi çekici olmamış. Wonder Woman’ı arasıra görsekte anlamsız yerlerde karşımıza çıkması ilgi çekmiyor. Daha sonra ana hikayeden koptuk derken tekrar hikaye bize kendini gösteriyor. Superman’e şüpheyle yaklaşılması ve ardından sorgulanması yerinde olmuş. Herkesin taptığı adam konumundan bir anda düşmanmış gibi şüphe yaratması Superman’e farklı bir hava katıyor. Superman bu kadar suçlamaya rağmen sessiz kalması bizleri şaşırtmıyor değil. Filmdeki en dikkat çekici noktalardan biri çok az diyalog olması. Diyalogların büyük çoğunluğunu Lois ile Lex üzerinden devam ediyor. Özellikle Superman’in çok çok az konuşuyor olması, birazcıkda olsa kahramanlığını sorguladığını yansıtmak istediklerini düşünüyorum. Lois’in çoğu diyalogda ön planda olmasına rağmen ana hikaye dışında olduğunu görüyoruz.

Beklediğimiz an geldi!

685536
Who won?

Batman vs Superman.. Kavga sahnesi beklediğimiz gibi etkileyici olmuş ama çoğu kısımda tek taraflı olması biraz üzdü. Batman’in beklediğimiz gibi Superman’i yerden yere vurmasını bekliyorduk onuda gösterdiler. Batman’in ona karşı hislerini yerinde işlemişler fakat Superman’i suçlamak yerine dinlemeyi deneseydi olaylar bu raddeye gelmezdi ve kendisininde bir yol bulacağına şüphemiz yoktu ama öyle düşünmüşler. Kavgalarda hiç acımamışlar her şey yerinde kullanılmış. Gerçekçi dövüş sahneleri olması çocuk filmi olmadığını bir kez daha gösterdi. Batman’in Superman’i öldürmek istemesinin dışında buna çok yaklaşması son an’a kadar seyirciyi şaşırtması hoş olmuş. Wonder Woman hikayeye giriş yapması yine aceleye gelmiş gibi fakat yerinde olduğunu düşünüyorum. Wonder Woman’ı anlatırken verilmek istenen hava seyirciye yansıtılmış. Savaşçı bir kişilik olduğunu görmek güzeldi ilerde çıkacak filminede ilgi ile bakmamıza neden oldu. Gelelim canavarımız Doomsday’e.. Bu canavarın oluşması çok basit kalmış hızlıca böyle oldu dedikten sonra savaşa girişmek ve hemen ardından çabuk harcanmasına anlam veremedim. Olaya Superman’in el koymasıyla hükümetinde bunu fırsat bilmesiyle ikisininde harcanması bir oluyor. Superman hakkında soru işareti bırakılmak istenen filmde, verilmek istenen mesajı inandırıcı yapamamışlar. Justice League’deki diğer üyelere yer vermek gelecek filmlere kapı açmış ve merak uyandırmak doğru karar olmuş.

Böyle muazzam bir film ancak böyle eleştirilirdi

Film genel olarak yeterli ilgili görmemesine rağmen filmin görsel efektler ve dövüş sahneleri bakımından büyüleciydi. Seyircinin görsel efektlerle gözünün doyduğunu söyleyelim.Senaryoda yeterliydi. Çizgi romandan çıkmadıkları için beklendiği gibi olmuş. Film çıkmadan önce Fragmanlarda önemli sahnelere yer vermeleri yanlış bir karar olmuş. Dc hayranlarının severek izleyeceği bir film diyebilirim. Sinema açısından bu film ile Marvel’ın gerisinde kalacağını düşünüyorum. Batman v Superman: Dawn of Justice’in gişesi, çıktığından beri çok konuşulmuştu; Daha da çok konuşulacağa benziyor. Zira film, ilk hafta sonunda yaptığı 420 milyon dolarlık hasılat ile adını rekor kitaplarına yazdırmıştı fakat bunun devamı gelmedi ve sonraki haftalarda gişe düşüşüyle tepkileri üzerine çekti.

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Merter

Anadolu University- Business administration

Yıllık üye

Bir cevap yazın

yorumlar