in

Bir acı hikaye. Brynhildr ve Sigurd efsanesi..

hqdefault

Brynhildr, Kuzey ve Alman mitolojisinde bazı aynı olaylara iştirak eden, “shieldmaiden” ve “Valkyrie”, aynı zamanda Volsunga sagasında ana karakter olarak çıkan kişidir. Vizigotların, Austrasia Brunhilda prensesinden de esinlenmiş olabilir. Brynhildr’in hikayesi, kardeş katilliğini, iki erkek kardeş arasında ki savaşı, ve Hunlarla yapılan anlaşmaları içerir. İskandinav mitolojisinde kimilerine göre en acı hikayedir, kimilerine göre ise sadece saflığın ve aşkın ortaya çıkardığı keder..

Bu sagaya göre, Brynhildr, Budii’nin kızı, bir shieldmaiden ve bir Valkür’dü.İki kral arasında ki bir savaş çıkarmakla görevlendirilmişti ki bu krallar, Hjalmgunnar ve Agnardı, ve Odin’in yaşlı olanı tercih edeceğini bilmekteydi ki bu da Hjalmgunnar’dı, ama yine de Agnar’ın yenmesine karar vermişti. Bunun içindir ki Odin, Brynhildr’i bir ölümlü kadının hayatını yaşaması için lanetlemiştir, ve onu, yanan ateşler içinde uyuyacağı, birinin gelip onu kurtarmasına ve evlenmesine kadar, Hindarfjall dağının tepesinde ki kalkanlardan duvarları olan uzakta ki bir kaleye hapsetmişti. Brynhildr her ne kadar ona yalvarsa da, yine de Odin bunu kabul edememiştir.

Brynhildr, Odin'e yalvarırken..
Brynhildr, Odin’e yalvarırken..

Kahraman Sigurd Sigmundson, Volsung klanının mirasçısı ve Fafnir ejderinin katili, kaleye girmiş, Brynhildr’in kaskını çıkararak onu uyandırmış ve zincirli zırhını kesmiştir.

sigurd_and_brunhild_by_harry_george_theaker_1920
Brynhildr sonsuz uykusunda iken..

İkisi birbirine aşık olmuş, Sigurd ona büyülü yüzük Andavaranaut ile evlilik teklifi etmiştir. Volsung sagası bundan sonra ki olayı, Brynhildr’in kayın biraderinin evinde geçen olayı da açıklar. Orada Sigurd, ona aşkını ilan eder ve onu bir kuleye yerleştirir ve geri geleceğine, onu gelini yapacağına söz verir. Sigurd burdan sonra, Burgundy Kralının, Gjuki’nin mahkemesi için yola çıkar. Bu arada, Gjuki’nin oğlu Gunnar, Brynhildr’i ziyaret eder ve ona bir rüya gördüğünü söyler ki, bu rüyada Sigurd, Gudrun’la evlenip, Brynhildr’e ihanet etmektedir.

Burgundy krallığında ise, Gjuki’nin karısı Grimhild, Sigurd’un kızı Gudrun’la evlenmesini istemektedir ve ona Brynhildr’i unutması için bir içki hazırlar. Sigurd ise böylece Gudrun’la evlenir. Sigurd’un bir Valkyrie ile tanışmasını duyan Grimhild, oğlu Gunnar için Brynhildr’i gelini yapmak ister. Gunnar, o haliyle parmağında ki büyülü yüzüğü alır ve kız kardeşi Gudrun’a verir. Evlerine dönerler ve sonrasında Brynhildr, Gunnar ile evlenir.

Gunnar ve Brynhildr..
Gunnar ve Brynhildr..

Her nasılsa, Gudrun ve Brynhildr hangisinin kocasının daha cesur olduğu üzerine tartışırlar, bunun üzerine Brynhildr, Gunnar’ın ateşlerden atlayabildiğini söyler. Gudrun, aslında ateşlerden geçenin Sigurd olduğunu söyleyince Brynhildr öfkeden deliye döner. Sigurd gerçeği hatırlatır ve onu avutmaya çalışır ama yararı olmaz. Brynhildr, Gudrun’un Sigurd’u öldürmesi için onu teşvik eder, ve onunla Hidarjfall’da yattıklarını söyler ki Sigurd bunu yapmamaya yemin etmiştir. Gunnar ve kardeşi Hogni, Sigurd’u öldürmekten korkarlar ki hatta onlar Sigurd’un kardeşliğine yemin etmişlerdir. Böylece küçük kardeşleri Gutthorn’u tahrik ederler ve ona Sigurd’u öldürmesi için büyülü bir içki verirlrer ki bu içki onu kudurtur. Sigurd ölürken, kılıcını Gutthorn’a fırlatır ve onu öldürür.

Brynhildr bu öfkeyle Sigurd’un üç yaşında ki oğlunu öldürür ama pişmanlıkla dolar ve kendinde de ölme isteği doğar.Her şeyi hatırlar ve Sigurd’un yüzünü önünde görür. Sigurd öldüğünde ve cenaze ateşine atıldığında o da ateşe atlar ve birlikte Hel topraklarına el ele giderler.
Başka bir hikayeye göre, Brynhildr Sigurd’a bir kız çocuk vermiştir ki o daha sonraları Ragnar Lothbrok ile evlenen Aslaug’tur.

bdc97658c4cf744e0525e96cf7d0c42c
Gudrun, Brynhildr’in ölü bedeni yanında..
sigurd_and_brynhild_c-_butler_1909
Bazı sonlara göre, Sigurd yakılmaz ve Brynhildr kendini Sigurd’un bedeni üzerinde öldürür..

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Koray ERTUĞ

Müzik, film ve mitoloji manyağı. Yazılacak çok şeyi var.

Yıllık üye

Bir cevap yazın