in

League of legends nedir?

maxresdefault 1 scaled

League of Legends (kısaca LoL, Türkçe anlamı: Efsaneler Ligi), Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan video oyunu. 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır.Oyun Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır.

Oyunun türü Mobadır. Moba nedir?

(M)ultiplayer (O)nline (B)attle (A)rena açılımıdır. Türkçesi çevrim içi çok oyunculu savaş arenası olarak çevrilir. Oyunun oynanışı belli kurallar içerir. Her takımda 5’er kişi olmak üzere bir harita içinde koridorlardan ilerleyerek karşı takımın ana karargahını yok etmektir.Sadece 5’e 5 değil her oyunda farklılık gösterdiği gibi arena, 3’e3, 4’e4 ,2 ye 2 gibi varyasyonlarıda bulunmaktadır. Oyun çevrim içi strateji oyunudur.

Özellikle ilk çıktığı zamanlar fazla rağbet görmemiş ama günümüzde oynanılan en popüler moba olmayı hatta en çok oynanan oyun haline gelmiştir. Hemen hemen her bölge için sunucusu vardır.AB batı,AB İskandinav doğu,Kuzey Amerika,Latin Güney Amerika,Latin kuzey Amerika,Okyanusya,Rusya,Türkiye,Brezilya ve Japonya sunucuları bulunmaktadır.Ben 2009 yılında ilk başlayanlardan olarak o zamanın eziyetini çektiğim için oyunun şuan ki gidişatını görmek beni duygulandırıyor.

O zamanlar Launcher sorunları,oyun içi hile,grafik kalitesinin düşük olması,oynayan sayısının azlığı gibi sorunlarla karşı karşıyaydık.Oyun gelişmekte bir oyun olduğundan dolayı zamanla sorunlar büyük oranda çözüldü.

Ayrıca oyunda birçok orman canavarları bulunmaktadır.Bunlar:

Oyunda tek bir kazanma yolu yoktur.

İyi stratejiler doğrultusunda farklı yöntemlerle oyun kazanmak mevcuttur

  • Oyun becerisi
  • Tecrübe
  • Refleksler
  • Pratik
  • Hızlı öğrenmek için oyuncu yayınları izlemek,turnuvaları izlemek

Oyunun ortalama süresi 30-60 dakikadır.

League of Legends tempolu, rekabete dayalı,tasarımları ve oynanışlarıyla kendine özgü şampiyonlardan oluşan iki takım, çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında başa baş mücadele eder. League of Legends sürekli çeşitlenen şampiyonları, sık sık güncellenen içeriği ve canlı turnuva ortamıyla, her beceri seviyesindeki oyuncunun sıkılmadan çok uzun süre oynayabileceği bir oyundur.

Buyrun merak edenler için Türkiye Linki; http://tr.leagueoflegends.com/

What do you think?

1 Beğeni
Upvote Downvote
Kırmızı Yazar

Written by Merter

Anadolu University- Business administration

Yıllık üye

Bir cevap yazın