in

Gurur ve Önyargı – Jane Austen | Bir Klasik

2016 06 27 11.36.56 1
Processed with VSCO with f2 preset

“Onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim.. Benim gururuma dokunmamış olsaydı..” 

Jane Austen – Gurur ve Önyargı


Gurur ve Önyargı Jane Austen’ın 21 yaşındayken yazdığı ve ilk olarak 1813 yılında yayımlanan romanı. Ana karakterlerimiz Elizabeth ve Mr. Darcy. Roman tamamen yazıldığı dönemi yansıtıyor. O dönemlerde sosyalleşme imkanı az. Aileler kızlarının iyi bir eş bulmasını istiyor ve bu yüzden soyluların da katıldığı balolara teşrif ediyorlar ve kızlarına orada kısmet bulmaya çalışıyorlar. Baş kahramanlarımız da böyle bir baloda tanışıyorlar. 

Kısaca karakterlerimizin özelliklerinden bahsedecek olursak da, Elizabeth yani Lizzy yaşadığı döneme göre serbest davranışları olan, nüktedan ve zeki bir kızdır. İyi niyetli ve içten biri olmasının yanı sıra çok da gururludur. 

Mr. Darcy ise insanları hor gören, kibirli, burnu havada ve elbette gururlu bir adamdır. Kendisi zengin ve soylu bir sınıftan olan Mr. Darcy, kendi sınıfından olmayan kişilerle arasına bir mesafe koyuyor ve biz bu sınıf farklarını kitabı okurken çok net seziyoruz.

İşte biri alt tabakadan, diğeri iste soylu sınıfından olan ancak ikisi de birbirinden gururlu olan Elizabeth ve Mr. Darcy’nin gururlarını ve önyargılarını bir tarafa bırakarak nasıl aşık olduklarının hikayesi ‘Gurur ve Önyargı’…

What do you think?

0 Beğeni
Upvote Downvote
Okur

Written by Nermin

Bol bol okur, yazar, çizer, fotoğraf çeker ve gezer. En büyük hayallerinden biri; çok mutlu olacağı bir yerde, çok sevdiği bir işi, çok sevdiği kişilerle birlikte yapmak.

Yıllık üye

Bir cevap yazın